2016 SPOTKANIE INNOWACJI I DESIGNU - RELACJA

SPOTKANIE INNOWACJI I DESIGNU 2016 - RELACJA

W ramach rozwijającej się współpracy pomiędzy Wydziałem Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska i firmą Tubądzin w środę 9 listopada 2016 na Politechnice Łódzkiej miało miejsce pierwsze z cyklu Spotkanie Innowacji i Designu dla studentów naszej uczelni.

Spotkanie podzielone było na dwie części - wykładową i warsztatową.  Podczas pierwszej części spotkania uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpień przedstawicieli Grupy Tubądzin oraz wykładowców Politechniki Łódzkiej. Prelegenci odnosili się do hasła „innowacja” oraz powiązań nauki i biznesu. Ze strony grupy Tubądzin przemawiali mi.in. Tomasz Smus, architekt marki, Jarosław Borzuta, kierownik Działu Utrzymania Ruchu nowej fabryki w Sieradzu.

Wystąpienia dotyczyły wprowadzenia nowatorskich produktów, jak płytki wielkoformatowe, najnowocześniejszych metod produkcji, a także podkreślenia znaczenia współpracy z przyszłymi pracownikami różnych branż.

Ze strony Politechniki kwestie innowacji w ujęciu naukowym przedstawili prof. dr hab. inż. Dariusz Gawin w prezentacji dotyczącej badań nt. trwałości materiałów budowlanych oraz dr hab. nt. Artur Zaguła wraz z dr inż. arch. Tomaszem Grzelakowskim w rozważaniach o innowacyjności w architekturze.

Druga część spotkania miała charakter warsztatowy. Studenci wzięli udział w konkursie, którego motywem przewodnim były hasła: budowla przyszłości/forma/maszyna/przyszłość innowacja. Powstałe prace miały bardzo różnorodny charakter – były to plansze, makiety, syntetyczne modele. Zwyciężczynią konkursu została Magdalena Szkatulska za pracą pt. „Tunel czasoprzestrzenny”, otrzymując w nagrodę wyjazd do Mediolanu na targi Salone del Mobile.

Drugie miejsce zajęła Julia Mejer pracą „Powrót do natury”, natomiast trzecie Martyna Florkiewicz za pracę „Innowacja schowana w prostocie”, w nagrodę otrzymując tablety graficzne. Dodatkowo zostało wyróżnionych troje studentów, których zaproszono na organizowane przez Tubądzin warsztaty dla architektów.

Spotkania Innowacji i Designu 2016 były pierwszym z cyklu spotkań planowanych na kolejne lata współpracy Grupy Tubądzin i Politechniki Łódzkiej.

raport          F1          F2          F3          F4          F5          F6          F7