Aktualności IAiU

2021.11.29

 

 

 

Szanowni Państwo,

 uprzejmie zapraszamy do udziału w konferencji naukowej

200 lat Łódzkiego Okręgu Przemysłowego”.

 Konferencja odbędzie się on-line 2 grudnia 2021 r.

więcej informacji

 

 
2021.11.25

więcej informacji
2021.11.22

Ruszyła X edycja największego konkursu architektonicznego International VELUX Award dla studentów architektury

Grupa VELUX zaprasza studentów architektury do wzięcia udziału w X edycji największego globalnego konkursu International VELUX Award. Konkurs odbywa się co dwa lata, a jego celem jest zachęcenie studentów do zwracania szczególnej uwagi na rolę światła naturalnego w architekturze, jako istotnego źródła oświetlenia, energii, dobrego samopoczucia i komfortu.
Odpierwszej edycji, w 2004 roku, wzięło w nim udział ponad 10 000 studentów z ponad 800 uczelni, ze 100 krajów, przedstawiając swoje fascynujące projekty na temat światła naturalnego.
Polscy studenci już pięciokrotnie odnosili w nim sukcesy.

więcej informacji
2021.11.22

Szanowni Państwo,
Z przyjemnością zawiadamiamy o ogłoszeniu konkursu architektonicznego skierowanego do studentów oraz jednorocznych absolwentów kierunków architektura oraz pokrewnych. Organizatorami konkursu są Katedra Architektury i Urbanistyki  Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Bydgoskiej oraz Gmina Sicienko.
Patronat honorowy nad konkursem sprawują Dziekan Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich oraz Wójt Gminy Sicienko.
Konkurs dotyczy opracowania projektu koncepcyjnego architektonicznego adaptacji pałacu w Sicienku.
Termin nadsyłania prac: 31. 01. 2022 r.
Zasady konkursu i jego warunki podane są w załączonym regulaminie.
Do dnia 15. 12. 2021 roku na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. można nadsyłać wszelkie pytania dotyczące konkursu. Odpowiedzi w formie otwartej zostaną udzielone do końca grudnia 2021 roku poprzez opublikowanie na stronie wbaiis.pbs.edu.pl - link;
https://wbaiis.pbs.edu.pl/pl/aktualnosc/konkurs-na-koncepcje-architektoniczna-palacu-w-sicienku

Regulamin
2021.11.18

Warsztaty i wykłady dla studentów

Warsztaty 1

 

Warsztaty 2
2021.11.10

15 listopada wystartuje FESTIWAL OTWARTYCH PRACOWNI ARCHITEKTONICZNYCH FOPA 2021 (edycja jesienna),
która jest wydarzeniem towarzyszącym OPEN EYES ECONOMY SUMMIT 
(VI edycja Międzynarodowego Kongresu Ekonomii i Wartości OEES).

Festiwal skierowany jest do architektów, projektantów, studentów architektury, ludzi zainteresowanych tematyką architektury. FOPA to świetna okazja do poznania najlepszych biur architektonicznych od kuchni, przyjrzenia się ich metodzie projektowej i badawczej oraz poznania najciekawszych architektów w ich środowisku pracy.
Jesienna edycja festiwalu odbędzie się w wersji online na kanałach YT i FB Architektura & Biznes.

15.11.2021- godzina 13:00 - WXCA
19.11.2021 - godzina 13:00 - TAMIZO / KUOO
24.11.2021 - godzina 13:00 -  KURYŁOWICZ & ASSOCIATES

Link do wydarzenia - www.facebook.com/events/855361145139021
2021.11.10

 

 

 

 

W imieniu Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej

serdecznie zapraszamy

na XX edycję Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu „Definiowanie Przestrzeni Architektonicznej” - 2021 „Mity Architektury”.

więcej informacji

 

 

 

 
2021.11.03

W imieniu firmy Rendart, zapraszamy studentów  Wydziału Architektury Politechniki Łódzkiej na organizowany przez nas webinar "BLENDER - ZAAWANSOWANY PROGRAM DO TWORZENIA WIZUALIZACJI Z DARMOWĄ LICENCJĄ KOMERCYJNĄ". Jest on skierowany do studentów zainteresowanych modelowaniem 3D i wizualizacjami.

Wydarzenie odbywa się online i jest darmowe. Ma ono charakter szkoleniowy, a po jego zakończeniu każdy student otrzyma certyfikat uczestnictwa.

Więcej informacji oraz formularz zapisowy znajdują się na stronie: https://webinar.rendart.pl/blender

Sam webinar odbędzie się 20.11.2021 w godzinach 18:00 - 20:00.

RENDART-WEBINAR-AGENDA
2021.10.29

 

 

 

 III EDYCJA KONFERENCJI
FOTOWOLTAIKA A OBIEKTY HISTORYCZNE 
05 - 06 LISTOPADA 2021

Organizator konferencji jakim jest Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego ma przyjemność zaprosić Państwa na kolejną edycję konferencji „Zabytki i Energia”.

Konferencja poświęcona jest problematyce ochrony i konserwacji budynków historycznych, ich dostosowaniu do aktualnych wymogów użytkowych oraz zużyciu energii i bilansowi energetycznemu.

więcej informacji

ulotka

 

 

 
2021.10.25

 

Zakład Historii Architektury, Rewitalizacji i Konserwacji Zabytków wraz ze studentami pierwszego roku studiów magisterskich kierunku Architektura pragną serdecznie zaprosić na wernisaż wystawy prac studenckich „B16 Od-Nowa”, który odbędzie się 28 października o godzinie 12:30 w parterze budynku Budownictwa wydziału BAIŚ (budynek B7, al. Politechniki 6). Uroczystość rozpocznie się krótkie przemówienie profesora Bartosza Walczaka.

Na wystawie obejrzeć będzie można ubiegłoroczne prace studentów wykonane w ra- mach przedmiotu „Propedeutyka projektowania w środowisku historycznym”, których celem było zaadaptowanie budynku B16 znajdującego się na kampusie Politechniki Łódzkiej do współczesnych funkcji.

Wystawa stanowi element programu XX Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki, powstała pod patronatem organizatorów festiwalu: Łódzkiego Towarzystwa Naukowego oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Termin trwania wystawy to 28 października – 10 listopada bieżącego roku.

 

 

 
2021.10.25

 

 

 

 

 

 

Mgr inż. arch. Olga Chrzanowska, absolwentka kierunku Architektura oraz obecnie doktorantka na naszym wydziale Budownictwa, Architektury
i Inżynierii Środowiska
została Ambasadorem Programu Fulbrighta na lata 2021-2023. Gratulacje!

 

 

 

 
2021.10.25

 

 

 

 

Projektuj z Bespoke - Samsung wspiera młode talenty

Marka Samsung zaprasza studentów, architektów, projektantów i stylistów wnętrz do udziału w konkursie Projektuj z Bespoke. Uczestnicy mogą aplikować w dwóch kategoriach: projekt koncepcyjny i zrealizowany. Zgłoszenie konkursowe powinno zawierać jeden dowolny produkt AGD marki Samsung i lodówkę Bespoke.

Konkurs będzie przeprowadzony na dedykowanej platformie projektujzbespoke.pl. Uczestnicy mogą zgłaszać swoje prace w dwóch kategoriach: ,,Projekt Koncepcyjny”(koncepcje zaprojektowane w formie wizualizacji) oraz ,,Projekt Zrealizowany” (realizacje wnętrz o jednoznacznie określonym autorstwie, przesłane w formie zdjęć).

więcej informacji

 

 

 
2021.10.18

Już 26 i 27 października odbędzie się Międzynarodowe Biennale Architektury w Krakowie pod hasłem „RE-USE”. Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału, dostępna będzie również transmisja online. Wstęp jest bezpłatny, wymagana jest rejestracja.
Organizatorem wydarzenia jest Miasto Kraków i Sarp Kraków.

Więcej szczegółów:
http://mba2021.sarp.krakow.pl
www.architekturaibiznes.pl/miedzynarodowe-biennale-architektury-krakow-2021,8789.html
2021.10.18

Program Builder for the Future

Zapraszamy do  udziału w nowej edycji Konkursu dla Młodych Architektów i Inżynierów:

 • Konkurs dla Młodych Architektów „Wyzwanie Młodego Architekta”,
 • Konkurs dla Młodych Inżynierów „Wyzwanie Młodego Inżyniera”.

W ramach obu konkursów należy przedstawić autorską odpowiedź na postawiony problem architektoniczny lub konstrukcyjny. Szczegóły i regulamin konkursu znaleźć można na stronie inicjatywy Builder for the Future: https://builder4future.pl/category/konkursy/
2021.10.15

Edukacja architektoniczna w oczach Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
– bardzo wysokie miejsce łódzkiej architektury w rankingu

Kończąc studia architekt nie ma jeszcze prawa do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, czyli mówiąc kolokwialnie, do podpisywania projektów. Możliwość tę „nabywa” (po odbyciu odpowiedniej praktyki zarówno projektowej, jak i na placach budowy) poprzez zdanie egzaminu na uprawnienia projektowe. Przeprowadzaniem egzaminów i nadawaniem uprawnień zajmuje się Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, czyli samorząd zawodowy architektów, funkcjonujący w oparciu o ustawę z 15.12.2000 roku o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa. Egzamin ten zatem weryfikuje wiedzę i umiejętności absolwenta architektury, który chce mieć prawo do samodzielnego wykonywania zawodu, czyli brania odpowiedzialności za swoje projekty, więc otwiera drogę do samodzielności zawodowej.

Izba Architektów RP (w skrócie IARP) w celu monitorowania jakości edukacji i jej poprawy po raz pierwszy w 2021 roku przeprowadziła klasyfikację szkół architektonicznych, w której jedynym kryterium był wynik egzaminu na uprawnienia projektowe. Kryterium to ma charakter obiektywny, bowiem egzaminy odbywają się na tych samych zasadach w całej Polsce i z uwzględnieniem jednakowego zestawu pytań, a nad ich przebiegiem czuwają komisje krajowe i szesnaście okręgowych, dzięki czemu wyniki egzaminów są porównywalne. 

Rankingiem objęte zostało 35 szkół, w tym sześć zagranicznych i kilka polskich uczelni niepublicznych ... więcej informacji

Ranking IARP TOP 10 2021 uczelni kształcących architektów
Ranking IARP TOP 10 2021 dla studiów I stopnia
Ranking IARP TOP 10 2021 dla studiów II stopnia
2021.10.04

 
2021.10.01

Szanowni Państwo,     
Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza studentów architektury na warsztaty projektowe poświęcone mieszkaniowej zabudowie regionalnej wsi województwa podlaskiego, które odbędą się w terminie 22-24 października 2021 w trybie stacjonarnym,
w okolicach Białegostoku.

więcej informacji
2021.09.30

Najnowsze e-wydanie magazynu „Architektura & Biznes” 10|2021 pt. „domek.pl” do pobrania BEZPŁATNIE DLA WSZYSTKICH! 
www.architekturaibiznes.pl/bezplatne-e-wydanie

A w najnowszym numerze m. in.:
→ przyglądamy się pomysłom z programu #NowyŁad dotyczącego projektu domu za złotówkę bez pozwolenia i kierownika budowy oraz konkursu z tym związanego. Katarzyna Jagodzińska rozmawia na ten temat z prezeską Krajowej Rady IARP Małgorzata Pilinkiewicz.

→ o mikro- i patodeweloperce celnie Alicja Gzowska
→ o plusach i minusach składanych domów modułowych pisze Katarzyna Mikulska
→ 2 odcinek rozmowy Edyty Skiby, tym razem z Łukaszem Pancewiczem o urbanistyce operacyjnej i specustawie mieszkaniowej
→ Bartek Haduch i Mich Al Haduch opisują Faktorię Angielską w Kazimierzu Dolnym
→ Paweł Kraus rzucił wszystko i pojechał w Bieszczady oglądać Medusa Group
→ Ania Diduch przepytała Kubę Szczęsnego nt. nowego projektu oraz Simple House

Zapraszamy do lektury! :)
2021.09.26

Konkurs architektoniczny Ruukki – zaprojektuj muzeum śniegu w Rovaniemi!

Święty Mikołaj z Rovaniemi zaprasza studentów i młodych architektów do zaprojektowania muzeum śniegu.
Ta znana na całym świecie postać martwi się zmianami klimatycznymi i znikającą pokrywą śnieżną, i chce zwrócić na to uwagę innych. Konkurs „The Unbelievable Challenge 2021” organizowany jest przez firmę Ruukki Construction i otwarty dla obywateli wszystkich krajów Schengen.

więcej informacji
 

 

2021.08.31

Najnowsze e-wydanie magazynu „Architektura & Biznes” 9|2021 pod redakcją pracowni A2P2 architecture & planning pt."Co przed projektem?" do pobrania BEZPŁATNIE DLA WSZYSTKICH! 
www.architekturaibiznes.pl/bezplatne-e-wydanie

W najnowszym numerze m.in.
→ pracownia A2P2 prowadzi nas przez niuanse tego wszystkiego, co dzieje się, zanim za projekt wezmą się architekci. Czym jest etap przedprojektowy? Kto i jak go briefuje? Jakimi narzędziami się posługuje?
→ przeczytacie o konkursach, konkretnie o formule flamadzkiej używanej w Poznaniu i dlaczego jest taka dobra. Może warto zacząć używać jej masowo?
→ o cohousingu senioralnym. Wiecie, że grupa kilku kobiet w wieku emeratylanym, kierując się badaniami nad epidemią samotności w starszym wieku, wymyśliła i zrealizowała dla siebie dom, który działała na zasadzie cohousingu? Jak wyszło, sprawdźcie sami!
→ o Scenie w Dnieprze - wspaniały projekt, w który zaangażowany był m.in.:  Kuba Snopek, Tomek Świetlki czy Katia Rusiecka, który powstał właściwie oddolnie, bez inwestora. Niesamowita historia o tym, że jak się chce, to można wszystko!
→ oczywiście felietony naszych stałych prześmiewców architektonicznego świata Kuby Głaza i Kuby Szczęsnego.

FB 
Zapraszamy do lektury!
2021.08.06

Andrzej Jocz (1941-2019) – ocalić od zapomnienia

Andrzej Jocz ukończył studia artystyczne w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi), na Wydziale Ubioru w 1966 r. W latach 1967 - 2011 związany był zawodowo z macierzystą uczelnią. W 1992 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1995 tytuł profesora zwyczajnego. Był także wieloletnim wykładowcą w Instytucie Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej oraz na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (od 1990). Jego twórczość była prezentowa na licznych wystawach lokalnych, ogólnopolskich i zagranicznych (Niemcy, Włochy, Węgry, Francja) oraz indywidualnych (m.in. w Łodzi, Warszawie, Krakowie oraz w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku). Za dokonania artystyczne i działalność naukowo-dydaktyczną Andrzej Jocz otrzymał liczne medale i wyróżnienia, wśród nich w 2011 r. Medal Gloria Artis przyznawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Andrzej Jocz jest autorem awangardowych kompozycji rzeźbiarskich w przestrzeni urbanistycznej i plenerowej, w których wykorzystywał oryginalną technologię pracy z użyciem żywic syntetycznych (np. rezolanu), włókna szklanego i wypełniaczy mineralnych. Wielkoformatowe prace artysty stanowią nieodłączny element miejskiego krajobrazu Łodzi. Zdaniem rzeźbiarza: „forma może być ageometryczna, nieregularna, dynamiczna, ale powinny rządzić nią te same zasady matematycznej poprawności, jakie znajdują się w przyrodzie”. Koncepcja ta jest widoczna w wielu dziełach ulokowanych w Łodzi m.in.: w ZegarzeSłonecznym (1973-1975 il.1) w Parku Staromiejskim, Czółenkach (1979) witających przyjezdnych przed dworcem kolejowym Łódź Kaliska, widzewskiej Dzianinie (1988-1992, il.2), czy w pabianickiej rzeźbie Autonomizm II (1988).

Innym tworzywem, z którego powstawały prace prof. Jocza była spawana i polichromowana stal. W tej technice powstałnp. Paragraf (2008) ulokowany przed Wydziałem Prawa Uniwersytetu Łódzkiego oraz słynne czerwone Schody, znajdujące się w pracowni artysty w podłódzkich Łagiewnikach. Zastosowanie w wielu pracach kontrastowej, sztucznej patyny pogłębia ekspresję dzieł.

Mniej znana jest twórczość rzeźbiarska Andrzeja Jocza o skromniejszych, bardziej kameralnych gabarytach jak biżuteria artystyczna oraz ta uprawiana w latach 60. XX w. wraz z ugrupowaniem łódzkich artystów – Konkret – związana z malarstwem, rysunkiem i grafiką.

Dopełnieniem wystawy jest podcast https://www.uni.lodz.pl/aktualnosc/szczegoly/o-rzezbach-plenerowych-andrzeja-jocza-w-podcascie

Wystawa prac artysty pochodzących ze zbiorów rodziny jest planowana na październik - listopad 2021 w Galerii Wozownia Pałacu Alfreda Biedermanna Uniwersytetu Łódzkiego.

Kurator wystawy: Aneta Pawłowska

Projekt realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zakresu sztuki wizualnych Umowa /6/nr EBOI 160150/20/A1

Autorzy zdjęć:
A. Pawłowska
M. Andrzejewski CP UŁ

informacja; foto 01; foto 02; rollup 01; rollup 02; rollup 03
2021.07.30

Serdecznie zapraszam studentów Instytutu Architektury i Urbanistyki PŁ do wzięcia udziału w dwóch konkursach:
Loft – wczoraj i dziś oraz Lampa w geometrycznej odsłonie.
Konkursy skierowane są do studentów kierunków artystycznych oraz młodych projektantów i architektów. Ich celem jest zainspirowanie do potraktowania światła jako ważnego elementu kształtowania przestrzeni architektonicznej oraz zainteresowanie technologią LED, i jej możliwościami w zakresie tworzenia opraw i systemów oświetleniowych. Liczymy bardzo na kreatywność i różnorodność pomysłów.

List intencyjny
Loft - wczoraj i dziś
Lampa w geometrycznej odsłonie
2021.07.28

Konkurs z zakresu projektowania przestrzeni publicznej

program

formularz rejestracyjny
2021.07.14

Zainicjowany w 2000 roku konkurs jest organizowany przez Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Stowarzyszenie Producentów Cementu (do roku 2006 pod nazwą firmy promocyjnej Polski Cement sp. z.o.o), a prowadzony przez Katedrę Architektury Mieszkaniowej i Kompozycji Architektonicznej WA PK. Doroczny, ogólnopolski konkurs zyskał akceptację środowisk akademickich: potwierdzają to licznie nadsyłane prace dyplomowe. Prestiż konkursu budują członkowie Jury – autorytety świata nauki i architektury i studenci-dyplomanci prezentujący talent i wiarę w rolę betonu – niezwykłego materiału współczesnej architektury.

link do strony
2021.07.07

Szanowni Państwo,
już po raz czwarty zapraszamy absolwentów różnych kierunków do wysyłania swoich prac magisterskich na konkurs Nagroda NIAiU – Przestrzeń wspólna jest wartością! Tym razem przyjrzymy się pracom obronionym w latach 2020/2021. Celem konkursu jest promocja dyplomów oraz motywowanie do podejmowania tematu przestrzeni wspólnych i publicznych. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: projektowej oraz teoretycznej. Zwycięzcy w obu kategoriach otrzymają po 10 000 zł, autorzy wyróżnionych prac (po dwie w każdej kategorii) 5 000 zł. 
Zachęcamy do zapoznania się z dodatkowymi informacjami na naszej stronie: Nagroda NIAiU 2021 – Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki 
2021.07.02

Najnowsze e-wydanie magazynu „Architektura & Biznes” 7/8/2021:  „Architektura i polityka - ile zarabia architekt w Polsce?” do pobrania BEZPŁATNIE DLA WSZYSTKICH! www.architekturaibiznes.pl/bezplatne-e-wydanie

W najnowszym numerze znajdziecie Państwo m.in.:
→ badanie: ile zarabia architekt? (średnia za metr kwadratowy nie wypadła najlepiej... sami przeanalizujcie, jak to jest w poszczególnych dużych polskich miastach),
→ Agata Twardoch komentuje Polski Ład w zakresie kształtowania polityki mieszkaniowej,
→ Alicja Gzowska podsumowuje trzy lata istnienia lex deweloper,
→ Edyta Skiba rozmowie z Wojtkiem Koteckim i Jakubem Heciakiem na temat lex deweloper i narzędzi urbanistyki operacyjnej,
→ błyskotliwe felietony Kuby Głaza i Jakuba Szczęsnego,
→ FOPA → postscriptum,
→ prezentacja dyplomów biorących udział w naszym konkursie "Najlepszy Dyplom -- architektura i wnętrza
i wiele innych ciekawych tematów.

FB 
Zapraszamy do lektury!
2021.06.30

Zapraszamy na warsztaty online z projektowania architektury regionalnej w krajobrazie otwartym

Narodowy Instytut Dziedzictwa, organizator ogólnopolskiego konkursu architektonicznego „Twój dom – dialog z tradycją”, którego celem jest stworzenie i upowszechnienie wzorców architektury mieszkaniowej charakterystycznych dla poszczególnych regionów Polski, zaprasza studentów architektury na jednodniowe warsztaty z projektowania regionalnego. Ponieważ w konkursie przewidziana jest kategoria studencka, poprzedzające go warsztaty mogą stanowić dobre wprowadzenie do jego specyfiki. Uczestników warsztatów organizatorzy zapraszają oczywiście do późniejszego wzięcia udziału w konkursie (choć oba wydarzenia są od siebie niezależne).

więcej informacji
2021.06.28

Szanowni Państwo,     
Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza studentów architektury na jednodniowe warsztaty online z projektowania architektury regionalnej w krajobrazie otwartym, które odbędą się 28 lipca br.
Szczegółowe informacje 
2021.06.21

Miło nam ogłosić, że w Konkursie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii na najlepsze prace dyplomowe, rozprawy doktorskie oraz publikacje w dziedzinach architektury i budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa nagrodę zdobyła mgr inż. arch. Nina Wojtczuk za pracę magisterską „Projekt Szkoły Podstawowej przyjaznej dzieciom - adaptacja terenów poprzemysłowych na centrum edukacyjne”,
Promotor: dr hab. inż. arch. Małgorzata Hanzl

link
2021.06.09

 

 

Na Wasze rzeźby i instalacje czeka specjalna strefa w obszarze Light.Move.Festival.2021!
Jedenasta edycja Light.Move.Festival. odbędzie się pod hasłem „Połączenia/Connect”, będącym odpowiedzią na wyzwania, jakie stają obecnie przed społecznościami całego świata.
Jest nam niezmiernie miło zaprosić pokolenie młodych twórców do stworzenia projektów na 11. edycję Festiwalu Światła w Łodzi, która odbędzie się pod koniec września. Studenci mają szansę zrealizować prace w dziedzinie sztuki światła na festiwalu o zasięgu międzynarodowym.

Projekty można zgłaszać samodzielnie lub zespołowo, w ramach dodatkowej działalności ponaduczelnianej. Zachęcamy do realizacji prac artystycznych również w ramach zajęć dydaktycznych oraz kół naukowych. Zaprezentować można zarówno prace istniejące, jak i nowo stworzone.

 

Plakat
Więcej informacji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Zapraszamy do współpracy!
2021.06.09

Serdecznie zapraszamy na wiosenną edycję FESTIWALU OTWARTYCH PRACOWNI ARCHITEKTONICZNYCH (FOPA) 21-25 czerwca 2021, który jest wydarzeniem towarzyszącym Międzynarodowego Kongresu Regeneracja Miast Przemysłowych - wspólnej inicjatywy Urzędu Miasta Łodzi oraz Open Eyes Economy.
Festiwal skierowany jest do architektów, projektantów, studentów architektury, ludzi zainteresowanych tematyką architektury. FOPA to świetna okazja do poznania najlepszych biur architektonicznych od kuchni, przyjrzenia się ich metodzie projektowej i badawczej oraz poznania najciekawszych architektów w ich środowisku pracy.
Wiosenna edycja festiwalu odbędzie się w wersji online na kanałach YT i FB Architektura & Biznes, dzięki czemu będziemy mogli zaprezentować zarówno pracownie z Polski, jak i z zagranicy:
21 czerwca (poniedziałek) - godzina 13:00 - MANDAWORKS, zaprasza Kinga Zemła
24 czerwca (czwartek) - godzina 13:00 - 3DARCHITEKCI Z WIZJĄ, zaprasza Jakub Krzysztofik, Sylwia Krzysztofik
→ 25 czerwca (piątek) - godzina 13:00 - MEDUSA GROUP, zaprasza Przemo Łukasik
Patronat: SARP Kraków
Link do wydarzenia - www.facebook.com/events/188321596409448
2021.06.01

 

 

 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wykład dotyczący Katedry Notre Dame wygłoszony przez mgr inż. arch. Dominika Mączyńskiego, który jest przewodniczącym Komisji Drewna PKN ICOMOS.
W czasie wydarzenia dowiecie się jakie zmiany zaszły w tym miejscu od czasu pożaru, który był 2 lata temu.

Wykład (na platformie MS Teams) będzie miał charakter otwarty, a link do niego pojawi się na Facebooku wydarzenia: https://www.facebook.com/events/764608927561109/ na pół godziny przed czasem.

Gorąco zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

 

 
2021.05.31

Szanowni Państwo!

EUNIC Warszawa, wraz z Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych w Warszawie powołał do życia IF – Social Design for Sustainable Cities - projekt, który jest pl,atformą dla kreatywnych koncepcji służących tworzeniu - przy pomocy kultury i projektowania społecznego - inkluzywnych i zrównoważonych miast. Więcej informacji znajdą Państwo w naszej elektronicznej publikacji i na stronie internetowej samego projektu.
Projekt ten został nominowany do nagrody New European Bauhaus Komisji Europejskiej.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami projektu (FB), a jeśli okaże się ciekawy i inspirujący, także do oddania na niego głosu w publicznym głosowaniu. Może to zrobić każda osoba, która do 31. maja 2021 zaabonuje newsletter New European Bauhaus (tutaj).
Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące projektu, prosimy o kontakt z koordynatorem na adres mailowy:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Mamy nadzieję, że IF-Social Design for Sustainable Cities spotka się z Państwa zainteresowaniem i z góry dziękujemy za aktywność w jego sprawie.

Austriackie Forum Kultury
Prezydencja EUNIC Warszawa 2020
2021.05.28

Najnowsze e-wydanie magazynu „Architektura & Biznes” 6/2021:
Łódź – regeneracja miasta przemysłowego” do pobrania BEZPŁATNIE DLA WSZYSTKICH! www.architekturaibiznes.pl/bezplatne-e-wydanie

W najnowszym numerze znajdziecie Państwo m.in.:
→ wstęp Hanny Zdanowskiej, Prezydent Miasta Łodzi. Poprosiliśmy polityczkę zarządzającą miastem o kilka zdań wstępu, bo ciekawi byliśmy, jak rysuje kierunek rozwoju Łodzi,
→ dużo rozmawiamy w nim o regeneracji miasta przemysłowego i wyjaśniamy czym się rożni od rewitalizacji. Pytamy o to prof. Jerzego Hausnera, prof. Marka Janiaka - architekta miasta, Jakuba Krzysztofika - prezesa łódzkiego oddziału SARP, prof. Tadeusza Markowskiego - wieloletniego prezesa Towarzystwa Urbanistów Polskich. już 22-23 czerwca w EC1 w Łodzi kongres regeneracjamiast.pl. wszystkich zainteresowanych w imieniu organizatorów zapraszamy!
→ Błażej Ciarkowski rozmawia z Mariuszem Sokołowiczem o pułapce średniego wzrostu i o tym, że w byciu przeciętnym nie ma nic złego! Bo nie ma,
→ pokazujemy łódzkie pracownie,
→ pokazujemy pracownie spoza Łodzi, ale które w Łodzi projektują i budują,
→ rozmawiamy z kuratorem Oslo Architecture Triennale o jego przyszłorocznej edycji,
→ o empatii i wolności w architekturze opowiada Iwona Buczkowska,
→ Aleksandra Wasilkowska przesuwa centrum na peryferia i opowiada m.in. o studiach u Anne Lacaton. Ale nie tylko.
 

2021.05.17

KONFERENCJA NAUKOWA „PRZESZŁOŚĆ, TERAŹNIEJSZOŚĆ I PRZYSZŁOŚĆ ŁODZI

Konferencja naukowa z okazji 200-lecia Łodzi przemysłowej organizowana przez Interdyscyplinarne Centrum Studiów Miejskich Uniwersytetu Łódzkiego.

„Ja chcę, żeby moja Łódź rosła, żeby miała pałace wspaniałe, ogrody piękne, żeby był wielki ruch, wielki handel i wielki pieniądz”.
(W. S. Reymont, Ziemia obiecana)

Łódź stanowi doskonały przykład współczesnego regenerującego się miasta przemysłowego na bazie XIX-wiecznego dziedzictwa. Te procesy przemian i adaptacji mają złożony i wielowymiarowy charakter przejawiający się w sferze społecznej gospodarczej i przestrzennej miasta. Są one przedmiotem badań i działalności Interdyscyplinarnego Centrum Studiów Miejskich Uniwersytetu Łódzkiego. Stąd pomysł, by z okazji 200-lecia Łodzi przemysłowej zorganizować konferencję naukową „Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Łodzi”, która łączyłaby w sobie nowatorskie, zintegrowane spojrzenie na miasto, jego bogatą historię i wyzwania stojące przed nim w XXI wieku. Taka właśnie perspektywa, łącząca w sobie bardzo różne spojrzenia na miasto jest adresowana do szerokiego kręgu odbiorców – nie tylko środowiska naukowego łódzkich uczelni, lecz także samorządów Aglomeracji Łódzkiej, lokalnego biznesu, sektora pozarządowego i wszystkich mieszkańców miasta, zainteresowanych jego kondycją i perspektywami rozwoju.

Zapraszamy na sesję tematyczną poświęconą Łodzi akademickiej, która odbędzie się 21.05.2021 r. 

więcej informacji
harmonogram
2021.05.11

PORT OF BEIRUT RENEWAL – WORLD STUDENTS ARCHITECTURAL CHALLENGE  

Dear Technical University of Łódź, Faculty of Civil Engineering, Architecture and Environmental Engineering, Dear academic colleagues,
On behalf of  Dr. Jamal Itani (The Mayor of Beirut), Mr. Jad Tabet (The President of the Order of Engineers and Architects - OEA-Beirut), Mr. Robert Plaga, Ph.D. (Minister of Education in the Czech Republic), and Mr. Karel Smejkal, Ph.D., Intl. Assoc. AIA, (President of INSPIRELI AWARDS):
We would like to invite your University and your students to participate in an international students competition INSPIRELI – WE HELP BEIRUT.
 2021.05.11

 

 

Drugie spotkanie pod tytułem „Priorytety w architekturze”odbędzie się
13 maja o godzinie 14.00  w siedzibie firmy JEMS Architekci przy ul. Jurija Gagarina 28A w Warszawie. Całość będzie transmitowana online na stronie: wartosci.architektura.murator.pl

Zapraszamy do udziału w spotkaniu pracownie architektoniczne, architektów i projektantów, studentów  i  przedstawicieli  uczelni wyższych oraz wszystkich zainteresowanych architekturą,
kulturą i otaczającą nas przestrzenią. 

więcej informacji

 
2021.05.11

EXPO DUBAJ 2020 

Konkurs na projekt aranżacji przestrzeni wystaw czasowych zlokalizowanej na pierwszym piętrze w południowo-zachodniej części Pawilonu Polski na Wystawie Światowej EXPO DUBAJ 2020 organizowany był we współpracy z Urzędem Marszałkowskim.  Prace projektowe miały spełnić wymagania komfortu, bezpieczeństwa, identyfikacji wizualnej oraz połączenia nowoczesności i tradycji związanej z wytycznymi, hasłami dla Pawilonu Polski. Poziom nadesłanych prac konkursowych był wysoki i studenci wykazali się dużą kreatywnością. Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i cieszymy się, że projekt naszych studentów zostanie zaprezentowany na tak prestiżowym wydarzeniu.  

 

Skład jury: 

profesor dr hab. inż. arch. Marek Pabich, Instytut Architektury i Urbanistyki PŁ
dr hab. sztuki inż. arch. Bartosz Hunger, Instytut Architektury i Urbanistyki PŁ

dr inż. arch. Katarzyna Janicka-Świerguła, Instytut Architektury i Urbanistyki PŁ

Dawid Mazurkiewicz – Dyrektor Departamentu Promocji
Mateusz Barwaśny – p.o. Zastępcy Dyrektora Departamentu Promocji  
Anna Blumenfeld-Wrońska – Główny specjalista w Wydziale Promocji Przedsiębiorczości
Katarzyna Grzybowska – Inspektor w Wydziale Promocji Przedsiębiorczości 

Wyniki konkursu:

 

 

 

 I Miejsce
Agnieszka Nowacka 
Martyna Piech

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 II Miejsce
Aleksandra Bauer
Zuzanna Kern 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 III Miejsce
Angelika Kopka 
Wiktoria Kaniewska 
Natalia Okruszek 

 

 

 

 

 
2021.04.29

Najnowsze e-wydanie magazynu „Architektura & Biznes” 5/2021
„WIELKIE PROJEKTY”
do pobrania BEZPŁATNIE DLA WSZYSTKICH

W numerze:
→ Nowe Żerniki, wszystko o procesie powstawania modelowego wrocławskiego osiedla w rozmowie z Piotrem Fokczyńskim — koordynatorem projektu, do niedawna Głównym Architektem Miasta Wrocławia. 
→ Krakowska Wesoła — dzielnica w samym centrum miasta, która ma powstać na terenach po Szpitalu Uniwersyteckim. W tekście Alicji Gzowskiej opisujemy cały proces, jaki stoi za Wesołą,  wypowiadają się m.in.: dr Jan Pamuła prezes ARMK, spółki odpowiedzialnej za inwestycje na Wesołej i Marek Kaszyński, prezes krakowskiego oddziału SARP oraz rozmawiamy z prezydentem Krakowa ds. zrównoważonego rozwoju Jerzym Muzykiem. 
→ Retrowersja Elbląga, od lat 80 do dziś. Elbląg to jest też nasz cover story. 
→ Rozbudowa Muzeum Fotografii w Krakowie z trzema nowymi oddziałami, rozmawiamy z dyrektorem Markiem Świcą i projektantami. 

Dodatkowo w numerze:
→ Błażej Ciarkowski rozmawia z Julą Arendt, architektką, artystą i game designerką środowisk gier wideo dla projektów AAA, między innymi Cyberpunk 2077
→ przedstawiamy laureatów tegorocznej Nagrody Pritzkera — Lacaton & Vassal
→ Adam Wieciński z wiercinski-studio opowiada o projektowej skromności i dokładności
→ NOWY CYKL: konsultacje z A&B, gdzie w imieniu studentów prosimy doświadczonych architektów o konsultacje przy danym projekcie studenckim
→ dodatkowe materiały, które są tylko w e-wydaniu!

FB - link
2021.04.23

 
 
 
 
 
Mood for wood to międzynarodowe warsztaty gromadzące studentów kierunków projektowych zainteresowanych rzeczywistym realizowaniem projektów, których są autorami.
Od 22 lipca do 1 sierpnia w Poznaniu odbędzie się ósma edycja warsztatów, w której uczestniczyć będą studenci z Polski, Niemiec i Łotwy.
Organizatorem warsztatów jest Stowarzyszenie Punkt Wspólny oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań
 
 
 

 

 
2021.04.16

 

 

 

 

Najnowsze e-wydanie magazynu „Architektura & Biznes” 4/2021: 
czy architektura to dobry biznes?
do pobrania BEZPŁATNIE DLA WSZYSTKICH! 
www.architekturaibiznes.pl/bezplatne-e-wydanie

 

 

 

 

 
2021.04.15

więcej informacji
2021.04.13

„ŁÓDŹ U LIKE” to seminarium, które - podobnie jak w latach ubiegłych – ma na celu stworzenie studentom z całej Polski platformy umożliwiającej dzielenie się pasjami, wrażeniami, obserwacjami i doświadczeniami z podróży architektonicznych dalekich i bliskich, tych dosłownych i tych w przenośni. Stanowi jedną z form realizacji celów działania naszego Koła Naukowego, takich jak propagowanie i upowszechnianie studenckiej działalności samokształceniowej, badawczej, twórczej i popularyzatorskiej, poznawanie dziedzictwa architektonicznego oraz najnowszych trendów i osiągnięć architektury polskiej i światowej, wymiana doświadczeń i rozbudzanie zainteresowań.

SNSA „ŁÓDŹ U LIKE” towarzyszy już 12 lat tradycji, natomiast od 4. edycji ma ono charakter ogólnopolski. Po Seminarium wydawana jest publikacja naukowa z recenzowanymi artykułami Uczestników spotkania. Nasze ostatnie dwie książki wydane były jako monografie pokonferencyjne.

12 edycja seminarium odbędzie się w dniach 21-23 kwietnia 2021 roku online, a transmitowana będzie na żywo poprzez nasze media społecznościowe.

Program: Dzień I, Dzień II, Dzień III. Całość
Fanpage Łódź U Like
Fanpage koła

 

link do spotkania
2021.03.30

Fundacja IDEANOVA jest organizatorem konkursu na projekt "24-godzinnego Zegara Słonecznego". Przypominamy, że do wygrania jest łączna pula nagród w wysokości 25 000 zł, a zwycięski projekt zostanie zrealizowany i usytuowany w Krakowie, w sąsiedztwie Wawelu (na filmiku przedstawiamy lokalizację, gdzie stanie "24 - godzinny Zegar Słoneczny": https://www.youtube.com/watch?v=iwI4OaVBgmg).
Zgłoszenia oraz projekty konkursowe przyjmujemy do 1 czerwca br., za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie: https://ideanova.org.pl/zegarsloneczny/

Z uwagi na interdyscyplinarny charakter przedsięwzięcia, jesteśmy gotowi na przybliżenie zasad konkursu osobom zainteresowanym.

7 kwietnia przeprowadzimy webinarium, podczas którego będzie można zadać pytanie jurorom i organizatorom.
Aby wziąć udział w webinarium należy wysłać maila z imieniem i nazwiskiem na adres  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  w temacie wpisując "WEBINARIUM 7 kwietnia".

Zapisy na webinarium trwają do 2 kwietnia, do godziny 23:59.
Fundacja zastrzega sobie prawo do odwołania webinarium. Udział w webinarium jest anonimowy i bezpłatny.
2021.03.22

 

KONKURS  NA  PROJEKT  ARANŻACJI  STREFY  WYSTAW  CZASOWYCH  W  PAWILONIE  POLSKI  NA  WYSTAWIE  ŚWIATOWEJ  EXPO  DUBAJ  2020

 

regulamin

pliki do pobrania

Szanowni Państwo,
prace konkursowe (wydrukowane plansze + pliki cyfrowe na CD)  należy składać w dniu 30 kwietnia 2021 roku
w godzinach 8.30 – 17.00 do pokoju 108

w budynku Instytutu Architektury i Urbanistyki PŁ

 

 

 
2021.03.22

Dzień Młodego Architekta

Już 23 marca na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej odbędzie się w formule ON-LINE „Dzień Młodego Architekta”. Wydarzenie jest organizowane wspólnie przez Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej z miesięcznikiem „BUILDER” w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Builder for the Young Architects”.

W programie Dnia Młodego Architekta odbędą się wykłady dotyczące rozwiązań i technologii w architekturze oraz nowoczesnym budownictwie, przedstawione przez doświadczonych architektów i inżynierów, reprezentujących wiodące firmy w branży budowlanej. Podczas wydarzenia online będzie czas na zadawanie pytań i aktywny udział w wydarzeniu. KAŻDY UCZESTNIK OTRZYMA IMIENNY CERTYFIKAT POTWIERDZAJĄCY UDZIAŁ W DNIU MŁODEGO ARCHITEKTA.
UWAGA, żeby otrzymać certyfikat konieczne jest zarejestrowanie się na platformie Buildera oraz potwierdzenie obecności na wydarzeniu w dniu 23 marca podczas DMI. Wydarzenie odbędzie się na platformie Zoom (każda osoba zarejestrowana otrzyma link na podany adres mailowy).

ZACZYNAMY 23 MARCA, GODZ. 10.00

W załączeniu znajdziecie szczegółowy program DMA.

JUŻ DZIŚ DOKONAJ REJESTRACJI NA DMA: link do rejestracji: https://b4f.buildercorp.pl/Events/Details/135

 
2021.03.19

Nagroda SARP im. Zbyszka Zawistowskiego
DYPLOM ROKU 2021 I etap
Termin składania prac w I etapie konkursu mija 25 kwietnia 2021 r.

więcej informacji

2021.03.17

Konkurs na doroczną nagrodę BDA-SARP

Uprzejmie informujemy, że konkurs na Doroczną Polsko-Niemiecką Nagrodę Integracyjną BDA-SARP organizowany wspólnie przez Bund Deutscher Architektinnen und Architekten BDA i Stowarzyszenie Architektów Polskich odbędzie się w tym roku w dniach 24-27 czerwca br. siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP w Warszawie.

Celem Nagrody jest promocja współpracy i integracji środowiskowej młodych architektów Niemiec i Polski poprzez współzawodnictwo i dyskusję, wystawy na temat architektury oraz dzięki upowszechnieniu efektów ich działań twórczych.

Nagroda przyznawana jest za najlepszy projekt dyplomowy magisterski, którego autor/autorzy uzyskał/li w okresie przed datą zgłaszania prac do edycji bieżącej oraz w okresie całego poprzedniego roku kalendarzowego stopień magistra inżyniera architekta, a którego przedmiotem jest środowisko aktywności społecznej człowieka w przyszłości.

Zgłoszenia prac do konkursu dokonuje Komisja Kwalifikacyjna lub samodzielnie autorzy i promotorzy prac.

Prace należy dostarczyć elektronicznie poprzez aplikację wetransfer, zgodnie z obowiązującym regulaminem i na obowiązującym layoucie, na adres mailowy:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  do dnia 16 kwietnia br. 

więcej informacji i załączniki
2021.03.15


KONKURS NA KONCEPCJĘ ARCHITEKTONICZNĄ ROZBUDOWY
I MODERNIZACJI

KOMPLEKSU BUDYNKÓW WYDZIAŁU BUDOWNICTWA I ARCHITEKTURY
POLITECHNIKI LUBELSKIEJ


więcej informacji


regulamin

2021.03.10

 

 
 
 
Wartości w Architekturze - miesięcznik Architektura – murator zaprasza na spotkania z wybitnymi twórcami polskiej architektury
 
Miesięcznik Architektura – murator wraz z serwisem architektura.murator.pl rozpoczynają cykl spotkań online z wybitnymi twórcami polskiej architektury. Dyskusje z architektami o tym, co w architekturze najcenniejsze, pod wspólnym tytułem „Wartości w architekturze”, prowadzone będą przez uznane autorytety – kuratorów, dziennikarzy, aktywistów i ukażą wyzwania współczesnej architektury na tle ostatnich kilkudziesięciu lat.
 
 2021.03.09

 

 

 

Najnowsze e-wydanie magazynu „Architektura & Biznes” 3/2021 do pobrania BEZPŁATNIE DLA WSZYSTKICH! https://www.architekturaibiznes.pl/bezplatne-e-wydanie

W numerze m.in. wywiad z II Prezydentem Miasta Krakowa Jerzym Muzykiem o konkursach, wywiad z Anupama Kundoo, o najnowszej realizacji RS+ Robert Skitek w Tychach, o rezydencji Karpiel Steindel Architektura, rozmowa z Architecture Club, Jan Strumiłło oraz Michał Czerwiński (WXCA) o tym, czy drewno to budulec przyszłości.

 

 

 
2021.01.28

Studenci KNSA IX PIĘTRO zapraszają na dogrywkę z ich najnowszego projektu DeeplomArch!

Poprzednia tura cieszyła się ogromnym zainteresowaniem z Waszej strony, a i chętnych do prezentacji też nie brakowało. Podczas wydarzenia nasi prelegenci opowiedzą o tym jak przebiegał cały proces dyplomowania począwszy od wyboru promotora po uczenie się pytań egzaminacyjnych.
Druga tura DeeplomArch rozpocznie się online 29 stycznia 2021 r. o godz. 17.00 na platformie MS Teams. Link do wydarzenia zostanie podany godzinę przed rozpoczęciem spotkania na fanpage'u koła.
Osoby, które nie posiadają uczelnianego konta MS Teams, chcące wziąć udział w spotkaniu, prosimy o przesłanie kontaktowego
e-mail'a na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Na podany adres e-mail zostanie wysłane zaproszenie na spotkanie, a Gość otrzyma pełne uprawnienia do udziału.
Link do fanpage: https://www.facebook.com/KNSAIXPIETRO
2021.01.18

Harmonogram sesji zimowej 2020/2021

Architektura
2020.12.20

Konkurs dla Młodych Architektów to jeden z najpoważniejszych konkursów dedykowanych studentom oraz młodym absolwentom architektury. Konkurs wspiera studentów wydziałów architektury oraz młodych architektów w ich twórczym, zawodowym rozwoju. Wyłania autorów najlepszych prac, cechujących się pomysłowością, otwartością, wysoką jakością projektu, dbałością o detale oraz poprawnością zastosowanych rozwiązań materiałowychi technologicznych.

Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszym etapie uczestnicy wgrywają swoje prace konkursowe na specjalnie przygotowaną platformę. Autorzy prac zakwalifikowanych do II etapu konkursu osobiście prezentują swoje projekty. Konkurs ma charakter otwarty i ogólnopolski. Mogą brać w nim udział osoby pełnoletnie będące studentami I oraz II stopnia studiów o kierunku architektura lub architektura i urbanistyka oraz budownictwo uczelni państwowych oraz prywatnych, a także absolwenci tych kierunków niezależnie od miejsca zatrudnienia, pod warunkiem, że nie ukończyli 35. roku życia. Kapitułę konkursu tworzą wybitni polscy architekci i inżynierowie o uznanym dorobku twórczym.

ZADANIE: WYZWANIE MŁODEGO ARCHITEKTA

Architektoniczny projekt koncepcyjny stanowiący dla autora (autorów) wyzwanie i będący autorskim spojrzeniem na architekturę.

Więcej ionformacji
2020.12.18

Jesteś architektem, designerem lub inżynierem, a może fanem astronomii? Twoi znajomi potrafią projektować, a Ty znasz się na ciałach niebieskich?
Skonstruuj unikatową rzeźbę - zegar słoneczny działający nocą!
Fundacja TworzyMY Kraków zaprasza do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie architektonicznym na projekt „24-godzinnego Zegara Słonecznego”.
Zadaniem uczestników jest przygotowanie autorskiego projektu małej bądź średniej formy architektonicznej. Obiekt ma stanowić wyobrażenie autora/autorów na temat „Zegara Słonecznego” – instalacji nie związanej na stałe z gruntem, mającej dowolny kształt.
Pomysł powinien nosić znamiona nowatorskiego rozwiązania architektonicznego i łączyć w sobie elementy sztuki nowoczesnej z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

Mechanizm zegara ma obejmować:

 • działanie w systemie całodobowym (wskazywać czas po zmierzchu),
 • symulację ruchu Słońca po ekliptyce,
 • wskazanie czasu słonecznego i strefowego.

Wytyczne projektowe dostępne na stronie http://tworzymykrakow.org/zegarsloneczny/
Zwycięski projekt zostanie zbudowany przez Fundację i będzie eksponowany u stóp Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie. Jako rzeźba mobilna (należy uwzględnić łatwy demontaż jej elementów) będzie prezentowana w prestiżowych miejscach największych polskich miast.
Z uwagi na interdyscyplinarny charakter konkursu, swoje projekty mogą wysyłać zarówno zespoły wieloosobowe, jaki i samodzielni uczestnicy. Jedynym kryterium jest umiejętność przygotowania projektu zgodnego z wytycznymi.
Nagroda główna to 15 000 zł. Łączna pula nagród wynosi 25 000 zł.
Termin nadsyłania prac upływa 14.03.2021 r. (wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie na stronie www. Organizatora).
W jury zasiadają wybitni specjaliści z dziedziny sztuki, astronomii i architektury. Prace oceniać będą m.in.: Dyrektor Obserwatorium Astronomicznego UJ prof. dr. hab. Marian Soida ,popularyzator astronomii Radosław Kosarzycki, Dziekan prof. dr hab. Zbigniew Zembaty, architekt Stanisław Deńko, Plastyk Miasta Krakowa Agnieszka Łakoma oraz dziennikarz naukowy Karol Wójcicki.
2020.12.14

ERASMUS Plus Internship at the Institute of Architecture (AI MAINZ) – University of Applied Sciences Mainz, Germany

http://architekturinstitut.hs-mainz.de/

From March 2021 till August 2021

The AI MAINZ offers an internship for students interested in projects on cultural heritage and conservation in the field of architecture and information technologies.
The focus lies in the digital 3D reconstruction of destroyed architecture. The internship student will take part in the ongoing research projects in an interdisciplinary team.
Interested students has to apply through ERASMUS Plus programme. The EU support the internship with up to 2.750,00 €, the reimbursement of the travel costs included. Additionally the AI MAINZ has the possibility to support the approved students up to 2.500,00 € per internship.
The internship student has the opportunity to subscribe for the regular architecture study at the Hochschule Mainz - University of Applied Sciences Mainz, Germany. The online registration has to be done until the End of 2020 (cost for the summer academic year, ca. 315,00 €). In this case a room in the dormitory will be offered (300-350 €/month). The registration costs includes a ticket for transport in the Rhein-Main-Region (bus, tram and train) for 6 months. Further information: https://www.hs-mainz.de/studium/services/technik/incoming/
As regular student at the Hochschule Mainz you will have the possibility to work on a praxis-oriented design project (10 ECTS) in combination with the internship. The German language course for foreigners offered by the University of Applied Sciences Mainz delivers another 5 ECTS. The ECTS will be accepted by the Poznan University of Technology.

Contact person at the AI MAINZ: 
Prof. Dr.-Ing. Piotr Kuroczyński (Email:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. )

Deadline do zapisania się na studia --- koniec roku 2020.
Zapisanie się na listę w akademikach: Deadline 15.01.2021.
2020.12.11

Doktoraty architektów docenione przez PSRP

Po raz pierwszy odbył się konkurs organizowany przez Parlament Studentów Rzeczpospolitej Polskiej pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który miał wyłonić najlepszą rozprawę doktorską oraz pracę dyplomową zamykającą studia I stopnia, II stopnia lub jednolite magisterskie. Wśród laureatów jest dwoje architektów z Politechniki Łódzkiej, których nagrodzono za prace doktorskie.

arch.prywatne
Sylwia Krzysztofik w czasie obrony pracy doktorskiej

Nagrodzono prace w trzech kategoriach:

 • innowacyjne rozwiązania wdrażane do gospodarki;
 • nauka na rzecz lokalnej społeczności;
 • edukacja, nauka i szkolnictwo wyższe.

W kategorii prac doktorskich poświęconych problemom lokalnych społeczności dwie czołowe lokaty przyznano doktoratom obronionym na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej. Laureatami są architekci z Instytutu Architektury i Urbanistyki.

Pierwsze miejsce za rozprawę doktorską przyznano dr inż. arch. Sylwii Krzysztofik za pracę Miasto bez końca. Urbanizacja terenów objętych obszarowymi formami ochrony przyrody na wybranych przykładach z okolic Warszawy i Łodzi. Promotorem pracy jest dr hab. inż. arch. Jacek Wesołowski, prof. PŁ.

Dysertacja dotyczy presji inwestycyjnej, jakiej są poddawane obszary cenne przyrodniczo w procesie suburbanizacji. Praca przedstawia aktualne i dotkliwe problemy z zakresu gospodarowania przestrzenią oraz ochrony przyrody występujące na szczeblu lokalnym, na poziomie powiatów, gmin lub niższym.

Drugie miejsce otrzymała rozprawa doktorska dr inż. arch. Wiktora Wróblewskiego Możliwość tymczasowego zagospodarowania „pustek miejskich”, której promotorem jest dr hab. inż. arch. Bartosz Walczak, prof. PŁ. 

link do strony oryginalnej
 

2020.12.04

Czy podczas studiów zastanawiałeś się kiedyś jak będzie wyglądał ten słynny i nieunikniony egzamin dyplomowy? A może jesteś właśnie na ostatnim roku studiów, egzamin czeka tuż tuż za rogiem, a Ty mając głowę pełną niepewności zastanawiasz się jak się do niego dobrze przygotować oraz czego się spodziewać? Z wielką chęcią Ci pomożemy! Dlatego z dumą ogłaszamy narodziny naszego najnowszego wydarzenia - poznajcie DeeplomArch!!
To akcja, podczas której studenci, którzy zwycięsko wyszli z egzaminu inżynierskiego na architekturze podzielą się ze światem swoją receptą na sukces.
Będziecie mogli posłuchać o tym jak przebiegał cały ten proces począwszy od wyboru promotora po uczenie się pytań egzaminacyjnych!
Każdy z prezentujących przedstawi swój dyplom, odczyta recenzję, którą otrzymał i podzieli się swymi własnymi refleksjami jak to już jest, kiedy otrzyma się upragniony tytuł inżyniera architekta.
Spotkanie DeeplomArch rozpocznie się online 4 grudnia 2020 r. o godzinie 18.00 na platformie MS Teams. Link do wydarzenia zostanie podany godzinę przed rozpoczęciem spotkania na fanpage'u koła oraz wydarzeniu na facebook'u.
Osoby, które nie posiadają uczelnianego konta MS Teams, chcące wziąć udział w spotkaniu, prosimy o przesłanie kontaktowego e-mail'a na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Na podany adres e-mail zostanie wysłane zaproszenie na spotkanie, a Gość otrzyma pełne uprawnienia do udziału.

Serdecznie zapraszamy!

Link do wydarzenia: https://fb.me/e/1J7DF266g
Link do fanpage: https://www.facebook.com/KNSAIXPIETRO
2020.11.30

 

Drodzy Studenci,

Już 4 grudnia na Wydziale Architektury i Budownictwa Politechniki Świętokrzyskiej odbędzie się w formule ON-LINE „Dzień Młodego Architekta”. Wydarzenie jest organizowane wspólnie z miesięcznikiem „BUILDER” w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Builder for the Young Architects”. 

W programie Dnia Młodego Architekta odbędą się wykłady dotyczące rozwiązań i technologii w nowoczesnym budownictwie, przedstawione przez wybitnych inżynierów, reprezentujących Stowarzyszenie Producentów Betonów oraz największe firmy w branży budowlanej, jak również SPOTKANIE Z ARCHITEKTEM MIROSŁAWEM NIZIO. Podczas wydarzenia online będzie czas na zadawanie pytań i aktywny udział w wydarzeniu. KAŻDY UCZESTNIK OTRZYMA IMIENNY CERTYFIKAT POTWIERDZAJĄCY UDZIAŁ W DNIU MŁODEGO ARCHITEKTA.

UWAGA, żeby otrzymać certyfikat konieczne jest zarejestrowanie się na platformie Buildera oraz potwierdzenie obecności na wydarzeniu w aplikacji ZOOM w dniu 4 grudnia podczas DMA.

PODCZAS DMA DOWIESZ SIĘ:

- jaka jest rola ŚWIATŁA DZIENNEGO W ARCHITEKTURZE oraz rozwiązania architektoniczne pozwalające na doświetlenie pomieszczeń VELUX
- czym jest System Budowy H+H oraz na jakie oczekiwania stawiane przegrodom murowym odpowiada.
- poznasz zalety i różnorodne możliwości stosowania KONSTRUKCJI ALUMINIOWYCH, ich trwałość, nowoczesny design, terminka, ochrona antywłamaniowa, kuloodporna i przeciwpożarowa
- poznasz MOŻLIWOŚCI TWÓRCZE BETONU ARCHITEKTONICZNEGO - Budzi zachwyt u jednych, krytykowany jest przez innych i mało kto pozostaje wobec niego obojętnym.
- jakie jest zastosowanie poszczególnych grup systemów fasadowych, okienno-drzwiowych i przesuwnych
- poznasz szklany wymiar architektury Saint-Gobain
- podczas spotkania z arch. MIROSŁAWEM NIZIO dowiesz się jak przełożyć narracje historyczną na architekturę na przykładzie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie

ZACZYNAMY 4.XII, POCZĄTEK GODZ. 10.00

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM DMA
2020.11.30

Szanowni Państwo,

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (AHK Polska) organizuje w dniach 09-10.12.2020 na zlecenie Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Energii (BMWi) konferencję online pt. „Renowacja i konserwacja zabytków – spotkanie z przedstawicielami branży w Niemczech”.

Podczas dwudniowej konferencji w eksperci z branży omówią aktualne ważne tematy z zakresu prowadzonych badań, rozwiązań, trendów, etc. w branży renowacji i konserwacji zabytków a także zaprezentowane zostaną niemieckie rozwiązania technologiczne oraz projekty referencyjne zrealizowane w Niemczech. Spotkanie będzie stanowiło okazję do poznania nowych technologii i trendów oraz wymiany doświadczeń.

Projekt jest kontynuacją organizowanej w 2018 roku wizyty studyjnej do Niemiec, poświęconej branży renowacji i konserwacji zabytków, która wówczas odbyła się w połączeniu z udziałem w targach „denkmal” w Lipsku. W tym roku sytuacja związana z pandemią nie pozwoliła na przeprowadzenie tego projektu w formule stacjonarnej, w związku z czym projekt zmienił format na spotkanie online, a zatem jest to swego rodzaju wirtualna wizyta studyjna do Niemczech.

Szczegółowy program wydarzenia oraz rejestracja dostępne są na stronie internetowej.

Wydarzenie będzie tłumaczone symultanicznie. Udział jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń. 
2020.11.18

Szanowni Państwo,

 

Departament Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego uprzejmie informuje, iż w dniu 17 listopada 2020 r. Zarząd Województwa Łódzkiego Uchwałą Nr 1147/20  przyznał nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego w XXI edycji Konkursu na najlepsze rozprawy i prace tematycznie związane z województwem łódzkim.

 

Ogłoszenie o przyznaniu Nagród zostało zamieszczone:

·         w Biuletynie Informacji Publicznej Województwa Łódzkiego

·         na stronie internetowej Województwa Łódzkiego

 

 Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy!
2020.11.10

Zapraszamy do udziału w spotkaniu online z PRZEMO ŁUKASIKIEM - architektem i właścicielem MEDUSA GROUP.

Spotkanie odbędzie się pod hasłem "JESZCZE RAZ". Widzimy się we wtorek 17 LISTOPADA o godzinie  15:00 na fanpage’u @4YoungArchitects https://www.facebook.com/4YoungArchitects/photos/a.338840882991183/1594289300779662/
2020.11.01

Z dniem 1. grudnia 2020 r. ogłoszony będzie nowy konkurs architektoniczny, na opracowanie projektu "24-godzinnego zegara słonecznego" - nie związanej na stałe z gruntem, małej lub średniej formy architektonicznej, której funkcjonalność ma obejmować wskazywanie czasu w systemie całodobowym.

więcej informacji

 
2020.10.29

Uwaga 7 semestr
Studenci, którzy mają rejestrację na 7 semestrze powinny w najbliższym czasie wybrać Promotora pracy dyplomowej.
Po rozmowie z wybranym Promotorem dostaniecie od Niego (mailem) plik karty „zgłoszenia tematu pracy dyplomowej”.
Karta jest w PDFie „do edycji”. Proszę jej nie drukować i skanować po wypełnieniu.
Kartę proszę wypełnić przy pomocy klawiatury i po zapisaniu zmian – wysłać ją (do 15 listopada) na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.2020.10.29

prezentacja
zgłoszenie udziału w konkursie
2020.10.28

 

 

Miło nam poinformować, że Magdalena Śmiałkowska, studentka architektury na Politechnice Łódzkiej wygrała niedawno prestiżowe zawody łucznicze Antalya International Challenge. Jest najwyżej sklasyfikowaną Polką w światowym łucznictwie. 

więcej informacji

 

 
2020.10.28

 

 

 

 

 

 

Regulamin konkursu

 

 

 

 

 

 

 

 
2020.10.24
Konkurs SARP na najlepszy dyplom architektoniczny należy do najbardziej prestiżowych w środowisku. 
Tegoroczna 56. edycja odbyła się pod honorowym patronatem Ambasadora Szwajcarii w Polsce.
Jedno z dwóch równorzędnych wyróżnień pierwszego stopnia otrzymała arch. Anna Jaruga-Rozdolska z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ.
Pracę dyplomową wykonała pod kierunkiem promotora dr. inż. arch. Tomasza Krotowskiego.

więcej informacji
2020.10.21

Zarezerwuj 2 h na poszerzenie wiedzy z zakresu budownictwa energooszczędnego i pasywnego oraz technologii Izodom 2000. Weź udział w wykładach online.

Szkolenie poprowadzi Marta Guć – Manager ds. rozwoju biznesu i marketingu.
Szkolenie odbędzie się za pośrednictwem platformy Zoom i będzie się składało z 2 części.

Część 1 – Budownictwo pasywne i energooszczędne
Przerwa
Część 2 – Technologia Izodom 2000

Formularz zapisu: https://forms.gle/gr7yyX4Ydcr5tRVm6

Decyduje kolejność zgłoszeń.

Szkolenie organizowane jest w ramach cyklu bezpłatnych szkoleń dla studentów łódzkich uczelni pn. “Twoja kariera w Twoich rękach” realizowanego w ramach programu “Młodzi w Łodzi”.
2020.10.14

KONKURS DLA MŁODYCH ARCHITEKTÓW

ZADANIE: WYZWANIE MŁODEGO ARCHITEKTA

Architektoniczny projekt koncepcyjny stanowiący dla autora (autorów) wyzwanie i będący autorskim spojrzeniem na architekturę.

więcej informacji

 

KONKURS DLA MŁODYCH INŻYNIERÓW

ZADANIE: WYZWANIE MŁODEGO INŻYNIERA

Projekt koncepcyjny stanowiący dla autora (autorów) wyzwanie i będący autorską propozycją rozwiązania zdefiniowanego wyzwania inżynierskiego.

więcej informacji
2020.10.092020.10.07 
 
2020.09.08

KOMUNIKAT PROREKTORA DS. STUDENCKICH PŁ WS. OKREŚLENIA PRZEDMIOTÓW I ZAJĘĆ SPOZA PROGRAMU STUDIÓW OBOWIĄZUJĄCYCH STUDENTÓW W REALIZACJI PLANU STUDIÓW W ROKU AKADEMICKIM 2020/21

Na podstawie § 19 ust. 4 pkt 3 Uchwały Nr 6/2019 Senatu Politechniki Łódzkiej – Regulamin studiów w Politechnice Łódzkiej

§ 1
Określam następujące przedmioty i zajęcia spoza programu studiów obowiązujące studentów w realizacji planu studiów w roku akademickim 2020/2021:
1. Zajęcia w zakresie szkolenia bibliotecznego jako zajęcia w I semestrze studiów dla studentów I roku studiów wszystkich kierunków studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia. Zajęcia organizuje i realizuje Biblioteka Główna Politechniki Łódzkiej.
2. Zajęcia w zakresie elementów prawa w szkolnictwie wyższym jako zajęcia w I semestrze studiów dla studentów I roku studiów wszystkich kierunków studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia. Zajęcia organizuje i realizuje Samorząd studencki Politechniki Łódzkiej we współpracy z Parlamentem Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.
3. Zajęcia z zakresu zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jako obowiązkowe zajęcia w I semestrze studiów dla studentów I roku studiów wszystkich kierunków studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia.

§ 2
4. Zajęciom określonym w § 1 nie są przypisane punkty ECTS
5. Zajęcia określone w § 1 są wpisane do karty okresowych osiągnięć studenta i podlegają zaliczeniom wpisem „zal”.
6. Uzyskanie zaliczeń z zajęć określonych w § 1 podlega rozliczeniu zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie studiów.
7. Nieuzyskanie zaliczenia zajęć określonych w § 1 ust. 1 i 2 skutkuje brakiem zaliczenia roku studiów i brakiem pełnej rejestracji na kolejny rok studiów.
8. Nieuzyskanie w terminie określonym przez prodziekana ds. studenckich zaliczenia zajęć określonych w § 1 ust. 3 może zgodnie z § 22 ust. 4. Regulaminu studiów skutkować skreśleniem z listy studentów w trakcie roku akademickiego z powodu stwierdzenia braku udziału w obowiązkowych zajęciach.
2020.09.07
 
 
Czwartek, 10 Września 2020, 11:00 Europe/Warsaw [GMT 2]
  
 
2020.07.15
 

 

 

Mazda promuje najlepszych!
Wystartowała nowa edycja konkursu dla młodych projektantów – Mazda Design Experience 2020/21

 

Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do I etapu Konkursu Mazda Design Experience 2020/21. Hasłem jedenastej edycji konkursu dla młodych projektantów jest „reKREACJA”, a główną inspiracją Mazda MX 30 – pierwszy w pełni elektryczny model marki. Od tego roku konkurs organizowany jest w cyklu dwuletnim, warunkiem wstępnym jest przesłanie zgłoszenia zawierającego portfolio dotychczas stworzonych projektów.  Termin przysyłania zgłoszeń mija 31 października 2020 r. a ogłoszenie zwycięzcy nastąpi w grudniu 2021 r. Autor najlepszego projektu otrzyma nagrodę w wysokości 20 tys. zł.

więcej informacji

 
 
 
 
 
 
 2020.07.13

Zbliża się koniec 2 etapu zgłaszania prac do międzynarodowego konkursu Tubądzin Design Awards, który trwa do 31/07/2020. Hasłem przewodnim tego etapu jest #future –przyszłość należy do Was! Kreowanie przestrzeni ma wpływ nie tylko na teraźniejszość, ale także na życie przyszłych pokoleń.

Zachęcamy Was, abyście zgłaszali swoje projekty w dedykowanej Wam, studentom kierunków architektury, projektowania, kierunków artystycznych, kategorii Young Power.

Czy chciałbyś doskonalić swoje umiejętności pod okiem najlepszych projektantów w europejskich stolicach? Nagrodą główną jest wyjazd na staże do najlepszych europejskich biur projektowych w Paryżu, Warszawie i we Lwowie. Terminy odbywania staży zostanie ustalony indywidualnie ze Zwycięzcami w roku 2021.

Przewidziano również atrakcyjne nagrody od naszych partnerów projektu.

Więcej informacji : https://www.tubadzin.pl/design
2020.07.09
 
 

Najnowsze e-wydanie magazynu Architektura & Biznes” do pobrania 
BEZPŁATNIE DLA WSZYSTKICH! 

Wakacyjny podwójny numer pt. Ślady redaguje Pracownia WXCA!
Zapraszamy do lektury

Link

 

 2020.07.03
 

Relacja z Tubądzin Design Days! 
/english version below/
Jeśli ominęło Cię wydarzenie na żywo „Przestrzeń w dobie zmian” masz możliwość zobaczenia ich w dogodnym dla siebie momencie! Z doświadczenia poprzednich edycji wiemy, że architekci szukają inspiracji poza ramami swojej profesji. Dlatego zachęcamy Was do obejrzenia zapisanych wydarzeń, które podzieliliśmy na merytoryczne moduły nie tylko z dziedziny architektury, ale także biznesu i designu.

Oto linki:
Architektura
Biznes
Design 

Unique series of online events for architects and designers. Meet our guests and get inspired - without leaving your home or studio.
Architecture
Business
Design
2020.06.30

Kolejny Live z cyklu „Architekci na XXI wiek” już dzisiaj o godzinie 18.00

Weź udział!

Jerzy Szczepanik Dzikowski i Maciej Miłobędzki z pracowni JEMS Architekci „Racjonalne podejście w bardzo nieracjonalnych czasach”

Co to znaczy projektować w nowym świecie?  Czy pandemia coś zmieni? Jakich narzędzi i argumentów potrzebujemy, aby odwrócić procesy związane ze zmianami klimatycznymi? Jak miałaby wyglądać reakcja świata architektury na erę kryzysu klimatycznego? Spotkanie przedstawi perspektywę architektów jednej z najważniejszych polskich pracowni.

Patronem wydarzenia jest SARP Oddział Kraków
więcej na: https://www.architekturaibiznes.pl/siuda-wicha-architekci-o-projektowaniu,4034.html

transmisja online:
— FACEBOOKu: https://architekturaibiznes.pl/facebook
— YouTube: https://architekturaibiznes.pl/youtube

 
2020.06.19

 

W najbliższy wtorek 23.06.2020  o godzinie 18 zapraszamy na ostatnią inspirującą rozmowę z cyklu Tubądzin Design Days: Design i trendy . Wyjątkowymi gośćmi będą:

               • Zuzanna Skalska – analityczka trendów, innowacji i biznesu  

               • Małgorzata Szczepańska – Redaktor Naczelna Elle Decoration

               • Maciej Zień – projektant mody i wnętrz

               • Łukasz Radwan – dziennikarz moderator

Bądź z nami na livestreamie i zadaj pytanie naszym Gościom! https://www.tubadzin.pl/eTDD/

Spotkania ze specjalistami z innych dziedzin często znajdują swoje twórcze kontynuacje, ale dla uczestników Tubądzin Design Days okazują się bezcenne. Dlatego zachęcamy do obejrzenia już zrealizowanych modułów w ramach tegorocznych Tubądzin Design Days „Przestrzeń w dobie zmian”. Odsyłamy do filmów na platformie Youtube. Za nami już 2 niezwykle interesujące rozmowy:

Architektura https://youtu.be/M784QSg1siQ

Biznes https://youtu.be/5w-wI-yoh0E
 

2020.06.09

W związku z nową rzeczywistością, która jest konsekwencją pandemii, zachęcamy do zaangażowania się wszystkich chętnych architektów i projektantów do podzielenia się refleksją w postaci projektu w ekspresowym konkursie Jumpthegap. Jaka będzie łazienka, produkty i funkcje w nowych realiach?

Zbudujmy teraz lepszy świat

jumpthegap® to Międzynarodowy konkurs designu, który był organizowany co dwa lata od 2004r przy współpracy z BCD (Centrum Designu w Barcelonie). Przeznaczony jest dla kreatywnych ludzi, projektujących teraz, ale patrzących w przyszłość.

Link

 
2020.06.04

 

 

 

Szanowni Państwo,

W związku z trwającymi utrudnieniami w przemieszczaniu się i komunikacji udostępniliśmy BEZPŁATNIE DLA WSZYSTKICH kolejne e-wydanie miesięcznika „Architektura & Biznes”: 6/2020 Zawód Architektka.

Zapraszamy do pobrania www.architekturaibiznes.pl/bezplatne-e-wydanie

 

 

 

 

 

 
2020.06.03

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE LIVE Z MARTĄ SĘKULSKĄ-WROŃSKĄ - 10 CZERWCA, GODZ. 12.00

Zapraszamy do udziału w spotkaniu online z Martą Sękulską-Wrońską - partnerem pracowni WXCA, prezesem Odziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich, członkiem Kolegium Sędziów Konkursowych SARP i Mazowieckiej Izby Architektów. 

Tytuł spotkania "WIEDZA-ŚMIAŁOŚĆ-KREACJA". Widzimy się 10 czerwca o godzinie  12:00 na fanpage’u @4YoungArchitects https://www.facebook.com/4YoungArchitects/.

Zachęcamy do przesyłania pytań, na które odpowiedź usłyszycie podczas spotkania. Pytania prosimy przesyłać na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. z dopiskiem "pytania do WXCA".
2020.05.22
2020.05.19

 

 

Majowe SPECJALNE E-WYDANIE miesięcznika „Architektura & Biznes” #stayhome 5/2020 udostępnione jest do pobrania BEZPŁATNIE DLA WSZYSTKICH 

180 stron magazynu, gdzie znamienite osobowości ze świata architektury i ekonomii dzielą się swoimi poglądami na najbardziej  intrygujące tematy dzisiejszych czasów 

Każdy numer po pobraniu jest spersonalizowany imieniem i nazwiskiem pobierającego.

Link do www - https://www.architekturaibiznes.pl/bezplatne-e-wydanie

 

 

 

 
2020.05.13

Komunikat Nr 8/2020
Rektora Politechniki Łódzkiej
z dnia 13 maja 2020 r.

wydany na podstawie Zarządzenia Nr 21/2020 Rektora Politechniki Łódzkiej z dnia 9 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem wirusa SARS-CoV-2 w Politechnice Łódzkiej
W związku z Komunikatem nr 4/2020 Rektora Politechniki z dnia 16 marca 2020 r. wydanym na podstawie Zarządzenia Nr 21/2020 Rektora Politechniki Łódzkiej z dnia 9 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 w Politechnice Łódzkiej, z pracownikami administracyjnymi Instytutu proszę kontaktować się telefonicznie, przy użyciu programu Microsoft Teams lub poprzez System Poczty Elektronicznej PŁ.

W sprawach wymagających bezpośredniego kontaktu – proszę umawiać się z jednodniowym wyprzedzeniem. 
2020.05.13

 

W związku z istniejącą sytuacją epidemiologiczną i koniecznością nauki zdalnej informujemy o możliwości skorzystania z bezpłatnej licencji studenckiej na Lumiona i pracy z programem na prywatnym komputerze w domu.

Oprogramowanie cieszy się ogromną popularnością wśród zawodowych architektów i projektantów, a także wiele uczelni ma je na wyposażeniu pracowni komputerowych. Z wykorzystaniem Lumiona powstają liczne prace zaliczeniowe oraz dyplomowe.

Lumion to oprogramowanie do renderingu 3D, które jest bardzo intuicyjne i nie wymaga specjalnego szkolenia.

Jak zamówić licencję Lumion 10 Student?
2020.05.12

Miesięcznik "Builder" serdecznie zaprasza na live z architektem Szymonem Wojciechowskim,
właścicielem pracowni APA Wojciechowski i Architekci, które odbędzie się w czwartek 14 maja o godz. 12:00 na fanpage'u.
https://www.facebook.com/4YoungArchitects/2020.05.08

 

więcej informacji
2020.04.30

Szanowni Maturzyści  
Zdajemy sobie sprawę w jak ciężkiej sytuacji znajdują się teraz maturzyści, którym brak pewności nie ułatwia dokonania ważnych dla nich wyborów. Razem z Kołem wpadliśmy na pomysł, by przez najbliższe 2 tygodnie docierać do osób, które zastanawiają się nad wyborem naszego kierunku i przekazywać im nasze opinie, rady i doświadczenie związane ze studiowaniem na PŁ.  Kąt to przekrój przez wszystkie roczniki studentów architektury, dostęp do ogromnej bazy informacji . 

Wydarzenie "Od LEGO do mistrza Autocad'a - dowiedz się więcej o architekturze na PŁ" ma zachęcić i promować nasz Instytut. Nasze działania to: - Instastory, gdzie możecie zamieścić swoje pytania - odpowiemy.
- Live’a na instagramie - Kątowym profilu facebookowym
- Krótkie filmy video jako przedsmak studiowania. Przedstawimy kilku naszych ulubionych wykładowców, którzy udzielą kilku cennych rad i podpowiedzi.

Serdeczne Pozdrawiamy
SKN Kąt 

Link do wydarzenia na fb 

Nasz profil na IG  
2020.04.25

Proponujemy Państwu darmowy, testowy dostęp do bazy danych architektonicznych:

Art & Architecture Source
Jest to obszerna baza pełnotekstowa z zakresu architektury i sztuki. Zawiera pełne teksty ponad 770 czasopism naukowych i prawie 220 książek. http://bg.p.lodz.pl/dostepy-testowe/item/174-testy-2020-art-as

OnArchitecture
To audiowizualna baza danych dla  architektów, naukowców, badaczy i studentów. Zawartość bazy obejmuje wideo-wywiady z wybitnymi architektami z całego świata, audiowizualne zapisy budynków i instalacji architektonicznych. 

Baza wykorzystywana jest m.in. w MIT, Yale, Columbia, Princeton, Cornell, PUC Architecture School w Chile, University of Toronto, Tokyo University of Science.

 http://bg.p.lodz.pl/dostepy-testowe/item/152-testy-2020-onarchitecture

Dostęp do obu baz przewidziany jest do 30.06.2020 r.
Eco-Architecture 2020 is organised by the Wessex Institute, UK and the University of Alcala de Henares, Spain. It is sponsored by WIT Transactions on the Built Environment, the International Journal of Environmental Impacts and the International Journal of Energy Production and Management.

Eco-Architecture 2020 aims to review the challenges and new opportunities for contemporary architecture. These are a result of advances in design and new building technologies, as well as the development of new materials.

Find out more
2020.04.22

Z wielką radością przekazujemy informację, że projekt badawczy "Enhancing the user uptake of Land Cover / Land Use information derived from the integration of Copernicus services and national databases" uzyskał finansowanie w ramach grantu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) POLNOR 2019  – fundusze Norweskie. 

Do projektu zostali zaproszeni przez Instytut Geodezji i Kartografii dr inż. arch. Monika Cysek-Pawlak i mgr Jakub Misiak. Wspólnie z partnerami międzynarodowymi Norwegian institute for bioeconomy research (Norsk Institutt for Bioøkonomi) przygotowali zwycięski wniosek.

Część projektu za którą są odpowiedzialni dotyczy monitorowania powierzchni ziemi, w tym przestrzeni miejskiej, w kontekście pokrycia terenu i użytkowania gruntów z pułapu satelitarnego. Starali się zwrócić szczególną uwagę na wykorzystanie narzędzi GIS i danych satelitarnych do oceny zmian w powierzchni biologicznie czynnej i dostępności do terenów zieleni w obliczu postępujących zmian klimatu czy jakości życia.

W ramach projektu powstaną publikacje dotyczące m.in. 

 • potrzeb planowania urbanistycznego i przestrzennego w odniesieniu do informacji geoprzestrzennych o pokryciu terenu i użytkowaniu ziemi w Polsce i Norwegii.
 • zastosowania i możliwości wykorzystania danych satelitarnych w planowaniu przestrzennym
 • wykorzystania aplikacji internetowej i szczegółowych baz danych opracowanych w ramach projektu dla potrzeb planowania przestrzennego2020.04.21

Młodzi w Łodzi – Mam Pomysł na Startup

Studentka kierunku Architektura w Instytucie Architektury i Urbanistyki na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska zakwalifikowała się do konkursu Młodzi w Łodzi – Mam Pomysł na Startup. Konkurs ukierunkowany jest na innowacyjne projekty zarówno naukowe, technologiczne jak i kreatywne/artystyczne we wczesnej fazie rozwoju.

Laura Chodorek, ze swoim projektem architektonicznych puzzli trójwymiarowych POSKŁADANE, zakwalifikowała się do konkursu jako jedna z 69 uczestników. Puzzle przedstawiają słynne budynki – ikony polskich miast. Do produkcji puzzli wykorzystywane jest naturalne drewno oraz tekturka ekologiczna opatrzona minimalistyczną grafiką. Prosta forma złożonych modeli pobudza wyobraźnię oraz postrzeganie przestrzenne. Dzięki zastosowaniu skali z łatwością można porównać złożone modele – jakie mają proporcje, kształt, wysokość, czy są symetryczne.

Ideą Konkursu jest łączenie młodego biznesu różnych środowisk z potencjalnymi kontrahentami oraz inwestorami. Konkurs, to przestrzeń dla networkingu pomiędzy młodym i dojrzałym biznesem oraz szansa na zdobycie kapitału na start lub rozwój firmy. Najlepiej rokującym osobom/zespołom zapewniany jest dostęp do szkoleń, doradztwa, opieki mentorskiej ze strony doświadczonych przedsiębiorców, inwestorów i przedstawicieli funduszy VC.
2020.04.20

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie jednoetapowym, ideowo-koncepcyjnym dla zadania pt. "Zagospodarowanie prawobrzeża Wisły w Toruniu na terenach położonych od Przystani Toruń do Portu Drzewnego" 

W związku z ustanowieniem ograniczeń wynikających z zapobiegania szerzeniu się choroby zakaźnej COVID-19  termin składania prac konkursowych został zmieniony z 08.05.2020 na 15.09.2020

Informacja o zmianie regulaminu konkursu została umieszczona na stronie Biuletynu Informacji Publicznej UMT (dokument w załączeniu, dodatkowo link do dokumentów związanych z konkursem: http://bip.torun.pl/dokumenty.php?Kod=1254729  oraz link do samej informacji o zmianie regulaminu: http://bip.torun.pl/pobierz.php?FileDir=doc&File=Informacja+o+zmianie+termin%F3w_02.pdf)

Regulamin wraz z załącznikami formalnymi i merytorycznymi dostępny jest również na stronie SARP Oddział Toruń: http://sarptorun.pl/konkursy/

załącznik
2020.04.16

W załączniku pismo Ministra Szkolnictwa, Młodzieży i Sportu Republiki Czeskiej Pana Roberta Plagy dotyczące konkursu dla studentów architektury pn. Inspireli Awards 2020 (https://www.inspireli.com/en/awards/documents). 

załącznik
2020.04.15

Szanowni Państwo,
W związku z przedłużającą się kwarantanną przekazuję na prośbę Pana Marka Szeniawskiego, Sekretarza Generalnego SARP wiadomość dotyczącą zmiany terminów w konkursie o Doroczną Nagrodę SARP im. Zbyszka Zawistowskiego DYPLOM ROKU

- Zakończenie I Etapu – 29 maja 2020r.

uwaga: Każda z komisji Kwalifikacyjnych Oddziałów SARP określa i ogłasza nieprzekraczalny termin składania prac konkursowych

Uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień Laureatom Konkursu Dyplom Roku 2020 w Warszawie, w siedzibie SARP – 
9 października 2020r. godz.16.00
2020.04.07

UWAGA! 

„Architektura & Biznes” przedłuża głosowanie na Nagrodę Publiczności w konkursie 6 Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz organizowanego przez ASP w Krakowie.
Jeżeli  nie zdążyłeś oddać swojego głosu na najlepszy projekt, to zrób to niezwłocznie. Koniecznie!
THE FUTURE IS NOW! 
Głosowanie przedłużone do 19 kwietnia! 
Jak studenci polskich uczelni artystycznych wyobrażają sobie przyszłość? 
Zagłosujcie na najciekawszą pracę! 
https://www.architekturaibiznes.pl/glosowanie-nagroda-publicznosci-vi-miedzynarodowe-biennale-architektury-wnetrz,3273.html 
https://www.facebook.com/architekturaibiznes/posts/2377984469158125
2020.04.03

W międzynarodowym konkursie Tubądzin Design Awards ruszyła dedykowana studentom kierunków architektury, projektowania, kierunków artystycznych kategoria Young Power

Nagrodą główną jest wyjazd na staże do najlepszych europejskich biur projektowych w Paryżu, Warszawie i we Lwowie. Pamiętajcie o tym, że zadbaliśmy o każdy szczegół podczas pobytu na stażu. Wam pozostanie cieszyć się zdobywaniem nowych doświadczeń zawodowych!

Ponadto znajdziecie się na łamach taki uznanych pism jak Elle Decoration, WhiteMAD, PRIMA. Czekają również cenne nagrody od naszych partnerów projektu.

Każdy projekt jaki pokażecie w konkursie to zwiększenie Waszej szansy na wygraną. Laureaci poprzednich edycji odbywali staże np. w Budapeszcie, Mediolanie czy też Warszawie.

Terminy odbywania staży zostanie ustalony indywidualnie ze Zwycięzcami w roku 2021.

Zachęcamy serdecznie do udziału w konkursie Tubądzin Design Awards z atrakcyjnymi nagrodami. 

Więcej informacji : https://www.tubadzin.pl/design/pl/Aktualnosci/akt62pl.php

Pytania związane z konkursem proszę kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
2020.04.01

Uwaga studenci architektury!
Rejestracja do konkursu International VELUX Award przedłużona do 15 kwietnia 2020

Studenci architektury, którzy chcieliby wziąć udział w międzynarodowym konkursie International VELUX Award 2020, a nie zdążyli się zarejestrować, mają jeszcze na to czas. Termin rejestracji został bowiem przesunięty do 15 kwietnia.

więcej informacji

 
2020.03.31

 

Konkurs KOŁO "Projekt Łazienki 2020"
STWÓRZ PAWILON Z FUNKCJĄ TOALETY DLA MUZEUM ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE

Informacje podstawowe:

- termin składania prac: do 8.05.2020,

- pula nagród: ponad 50.000 zł i prestiżowy staż w biurze architektonicznym,

- partnerem tegorocznej edycji konkursu jest Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie,

- wszystkie informacje znajdują się na stronie internetowej https://konkurskolo.pl.
2020.03.26

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 23 marca 2020 r.
w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania niektórych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego
i nauki w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem
i zwalczaniem COVID-19
2020.03.20

Zmiany w regulaminie Grant of Colour!

Z uwagi na zagrożenie epidemią koronawirusa COVID-19 oraz komfort uczestników informujemy o zmianach w regulaminie konkursu Grant of Colour! Od dnia 16.03.2020:

 • W konkursie mogą brać udział wszyscy studenci oraz absolwenci kierunków Architektura, Architektura Wnętrz oraz Wzornictwo, którzy nie ukończyli 31 roku życia.
 • Zdajemy sobie sprawę jak utrudnione aktualnie mogłoby być samodzielne pozyskiwanie rzutów przestrzeni. Co za tym idzie, udostępniamy bazowe rzuty, na podstawie których uczestnicy mogą tworzyć swoje projekty. Samodzielne pozyskanie rzutu przestrzeni nie będzie już wymagane do wzięcia udziału w konkursie.
 • Czas składania projektów został wydłużony do 31.08.2020 roku! Zachęcamy do zapoznania się z aktualnym regulaminem!

Jak wziąć udział w konkursie?

 • Zarejestruj się na www.grantofcolour.pl
 • Zapoznaj się z raportem Studium Kolorów
 • Zgłaszaj swoje projekty

Wygrywaj nagrody:

 • I miejsce - 4000 zł + voucher o wartości 3000 zł od firmy Kinnarps, partnera konkursu

+ Voucher o wartości 5000 zł na produkty Tarkett dla placówki, której przestrzeni użyto w zwycięskim projekcie

 • II miejsce - 3000 zł + voucher o wartości 3000 zł od firmy Kinnarps, partnera konkursu
 • III miejsce - 2000 zł + voucher o wartości 3000 zł od firmy Kinnarps, partnera konkursu

Na Wasze zgłoszenia czekamy do 31 sierpnia 2020 roku!

Szczegóły konkursu na www.grantofcolour.pl
2020.03.19

Szanowni Państwo,
W nawiązaniu do zaproszenia na uroczysty finał Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA, planowany na 26 marca 2020 r. w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury przy Pasażu Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4 w Warszawie, przesyłam oświadczenie organizatora – Fundacji im. Stefana Kuryłowicza o odwołaniu wydarzenia.

Jednocześnie informuję, że oba programy odbywać się będą bez zmian, a wyniki konkursów zostaną ogłoszone 26 marca 2020 r. na stronie oraz na  profilu Fundacji im. Stefana Kuryłowicza na Facebooku. 

Oświadczenie Fundacji im. Stefana Kuryłowicza
2020.03.17

Firma VELUX zaprasza studentów architektury do udziału w IX edycji największego międzynarodowego konkursu International VELUX Award 2020.
Pochwal się swoją kreatywnością, przygotuj projekt inspirowany światłem dziennym i zdobądź cenne nagrody! Zostań architektem przyszłości!

więcej informacji
2020.03.11

KOMUNIKAT REKTORA POLITECHNIKI ŁÓDZKIEJ, 11 MARCA 2020 R.

Komunikat jest wydany na podstawie Zarządzenia Nr 21/2020 Rektora Politechniki Łódzkiej z dnia 9 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 w Politechnice Łódzkiej.

link
2020.03.09

Tylko do końca jutrzejszego dnia (10.03) możecie oddać Wasz głos w konkursie o Nagrodę Publiczności im. Macieja Nowickiego. Zapraszamy! 

link

 

 
2020.03.09

Percepcja odległości w środowisku wirtualnym

Zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu dotyczącym percepcji odległości w środowisku wirtualnym. Badanie realizowane jest w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie we współpracy z Cardiff Metropolitan University. Badanie jest anonimowe, trwa około 30 minut i odbywa się on-line w dowolnie wybranym czasie.
Kogo zapraszamy?
Do wzięcia udziału zapraszamy studentów 4 i 5 roku (a także tegorocznych absolwentów) psychologii, pedagogiki, socjologii oraz architektury.
Jeśli masz ochotę poznać swoje zdolności przestrzenne kliknij w link zamieszczony poniżej:

https://cardiffmet.eu.qualtrics.com/jfe/form/SV_4GZ4Mtop3mb61Mx
Wymagania sprzętowe:
Do wypełnienia testu wymagany jest komputer, laptop albo tablet o wielkości ekranu powyżej 13 cali.
2020.03.04

 

 

Zbliża się finał Konkursu TEORIA oraz Stypendium PRAKTYKA 2019  organizowanego przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. Programy skierowane są do nowatorsko myślących studentów i absolwentów architektury, którzy poszukują nowych sposobów kształtowania ładu architektoniczno-urbanistycznego.

Zapraszamy serdecznie na uroczysty finał, podczas którego zostaną zaprezentowane prace finalistów. Będzie to też niepowtarzalna okazja by poznać najnowsze trendy architektury, a przede wszystkim spotkać w jednym miejscu światowej renomy architektów.

Wydarzenie odbędzie się w czwartek 26 marca 2020 r. o godzinie 17.00 w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury. Wstęp na finał jest bezpłatny.

więcej informacji

 

 

 
2020.02.20

Szanowni Państwo,

28 marca odbędzie się trzecia edycja konkursu Roca One Day Design Challenge. W tym roku odbędzie się w Warszawie w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Konkurs jest objęty patronatem Instytutu Wzornictwa Przemysłowego oraz Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Mamy też ogromną przyjemność poinformować, iż Międzynarodowy konkurs otrzymał prestiżowe nagrody If design award 2020 oraz Red dot 2019. 

Więcej materiałów i informacji w linku

W styczniu 2020r. odbyła się I edycja konkursu Master design Challenge, która zgromadziła laureatów ODDC 2019 z całego świata. Reprezentantka Polski także otrzymała wyróżnienie.
Szczegóły w linku
2020.02.20

GRANT OF COLOUR 2020

3 lutego ruszyła I edycja konkursu GRANT OF COLOUR skierowanego do młodych projektantów i architektów. Poznajcie możliwości jakie daje Wam firma Tarkett i zainspirujcie się kolorem!

Co zrobić, aby wziąć udział w konkursie?

 • Zarejestruj się na www.grantofcolour.pl
 • Zapoznaj się z raportem Studium Kolorów
 • Zgłaszaj swoje projekty
 • Wygrywaj nagrody

I miejsce - 4000 zł + voucher o wartości 3000 zł od firmy Kinnarps, partnera konkursu + Voucher o wartości 5000 zł na produkty Tarkett dla placówki, której przestrzeni użyto w zwycięskim projekcie
II miejsce - 3000 zł + voucher o wartości 3000 zł od firmy Kinnarps, partnera konkursu
III miejsce - 2000 zł + voucher o wartości 3000 zł od firmy Kinnarps, partnera konkursu

 

Na Wasze zgłoszenia czekamy do 30 kwietnia!
Szczegóły konkursu na www.grantofcolour.pl

 

 

 
2020.02.05

Nagroda Ministra Rozwoju za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie architektury
i budownictwa oraz planowania i zagospodarowania przestrzennego

Pracownicy Instytutu Architektury i Urbanistyki, Wydziału BAiIŚ Politechniki Łódzkiej – dr inż. arch.  Aneta Tomczak i dr inż. arch. Robert Warsza razem z zespołem Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Łodzi, otrzymali Nagrodę Główną Ministra Rozwoju Rzeczpospolitej Polskiej za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie planowania i zagospodarowania przestrzennego.
Nagrodę przyznano za opracowane i wdrożone w życie projekty miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego wykonane dla obszaru Posiadeł Wodno - Fabrycznych - kolebki XIX wiecznej Łodzi przemysłowej. W planach wprowadzono oryginalne rozwiązania ściśle dopasowane do specyfiki terenu, wykorzystujące kulturowy i przyrodniczy potencjał miejsca. Prace projektowe poprzedzone były szczegółową inwentaryzacją, waloryzacją elementów dziedzictwa przemysłowego i przyrodniczego oraz badaniami wartości zachowanych w strukturze miasta. Dzięki podjęciu prac planistycznych dla całego obszaru Posiadeł Wodno - Fabrycznych, przyjęte rozwiązania miały charakter systemowy i pionierski. Stanowią one pierwsze, tak szczegółowe współczesne opracowania planistyczne kształtujące podstawy zachowania dziedzictwa kulturowego oraz wprowadzające zasady zagospodarowania przestrzennego.
2020.01.30
2020.01.27

UWAGA! Architekci, studenci architektury i projektanci!

Zapraszamy do udziału w konkursie o Nagrodę im. Maciej Nowickiego przyznawaną za innowacyjne rozwiązania w architekturze polskiej.

 „MIASTO OTWARTE, MIASTO PRZYJAZNE”

INNOWACYJNE ROZWIĄZANIA W ARCHITEKTURZE POLSKIEJ

Termin składania prac przedłużony do 30.01.2020

Rozstrzygnięcie konkursu oraz debata z architektami odbędzie się6 lutego o godz. 13.45 w pawilonie 11 (Iglica) podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa BUDMA 2020 w Poznaniu.

Celem konkursu jest promocja innowacyjnych rozwiązań w architekturze polskiej i premiowanie dokonań architektów, których dzieła mają istotny wkład w kształtowanie rodzimej kultury architektonicznej.

Szczegóły: https://www.architekturaibiznes.pl/miasto-otwarte-i-przyjazne-konkurs-o-nagrode-nowickiego,2909.html

Nagroda główna: 4 000 PLN 
Wystawa prac na targach Budma 2020
Publikacja wyróżnionych prac w „A&B”

 
2020.01.22

 

OPEN2BIM – Building Information Modelling in Research, Education and Practice 

21-23 września 2020, Politechnika Łódzka

Serdecznie zapraszamy do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej (oraz warsztatach) OPEN2BIM– Building Information Modelling in Research, Education and Practice, która odbędzie się w dniach 21-23września 2020roku na PolitechniceŁódzkiej, wpisując się w obchody jubileuszu 75-lecia PŁ.

więcej informacji w zakładce: Konferencje IAiU
2020.01.16

Zachęcamy do głosowania na najlepszy projekt dyplomowy — Nagrodę Publiczności ÓSMEJ EDYCJI KONKURSU „AKADEMIA A&B 2019”

Głosować można tylko raz wyłącznie na jeden projekt w dniach 10‑31 stycznia br. Autor pracy, która zdobędzie największą liczbę głosów, otrzyma dyplom „Akademii A&B” oraz roczną prenumeratę miesięcznika „A&B”.

https://www.architekturaibiznes.pl/zaglosuj-na-najlepszy-projekt-dyplomowy,2942.html

Poniżej prezentujemy listę wszystkich 12 projektów biorących udział w tym etapie konkursu - autorów, promotorów i uczelnie:

⇥Katarzyna Kołpa-Żarowska, promotor: dr hab. Krzysztof IngardenWydział Architektury i Sztuk Pięknych - Kierunek Architektura
⇥Szymon Buzuk, promotor: dr hab. Aleksandra Prokopska, Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej
⇥Mikołaj Zajda, promotor: dr hab. Ewa Pruszewicz-Sipińska, Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej
⇥Agata Gawron, promotor: dr Joanna Koszuba, Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej
⇥Martyna Żak, promotor dr Damian Radwański, Wydział Architektury Politechniki Śląskiej

⇥Anna Wawrzyniak, promotor: Kazuyo Sejima, Uniwersitat fur angewandte Kunst Vien
⇥ Anita Tokarski, promotor: dr Bartek Haduch, @Wydział Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
⇥Damian Granosik, promotor: dr hab. Bartosz Hunger, Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ
⇥Katarzyna Gilek, Justyna Janowiec, promotor: prof. Grażyna Schneider-Skalska, Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej
⇥Magdalena Opania, promotor: dr. Jan Kubec, Wydział Architektury Politechniki Śląskiej
⇥Paulina Zwolak, promotor: prof. Elżbieta Pakuła-Kwak, dr Joanna Łapińska, Wydział Architektury Wnętrz ASP w Krakowie
⇥Grzegorz Kula, promotor: prof. Krzysztof Bieda, Instytut Nauk Technicznych Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu
2020.01.15

Miło nam poinformować, że „Konkurs na opracowanie identyfikacji wizualnej „Dorocznej Polski-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA-SARP” organizowany jest przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Celem Dorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA–SARP jest promocja współpracy i integracji środowiskowej młodych architektów Niemiec i Polski poprzez współzawodnictwo i dyskusję, oraz wystawy na temat architektury, a także wspieranie wzajemnych kontaktów poprzez upowszechnianie efektów działań twórczych. Doroczna Polsko-Niemiecka Nagroda Integracyjna BDA–SARP jest kontynuacją organizowanego od 1985 roku konkursu na najlepszą pracę dyplomową w dziedzinie architektury przemysłu, w którym brali udział młodzi architekci z Polski i Niemiec pod nazwą „Nagroda Waltera Henna”. Obecnie to projekt dyplomowy magisterski, którego przedmiotem jest środowisko aktywności społecznej człowieka w przyszłości. Zgodnie z tradycją, Finał Dorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA–SARP odbywa się każdego roku w maju/czerwcu, naprzemienne w Polsce lub w Niemczech i trwa 4 dni. W trakcie imprezy finałowej finaliści uczestniczą w warsztatach architektonicznych. oraz prezentują prace dyplomowe przed polsko-niemieckim Jury. Nagroda ma formę stypendium naukowo-badawczego lub postać praktyki projektowej w wybranym kraju.

 

 

 
2020.01.02

Rozpoczęła się rejestracja na 4 Design Days 2020! To największe w tej części Europy święto architektury, designu i nieruchomości. Nowa edycja to dwa dni dla profesjonalistów i dwa dni otwarte - w sumie 10 tys. gości branżowych, 25 tys. odwiedzających i ponad 300 wystawców! Wydarzenie odbędzie się w dniach 6-9 lutego 2020 r. Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodku w Katowicach.

Serdecznie zapraszamy do udziału! 
Obecność na dniach branżowych wymaga rejestracji na stronie ➡ 
http://www.4dd.pl/2020/pl/zarejestruj-sie/340/

Wejście na dni otwarte możliwe będzie po zakupie biletów.
 

KONKURS DLA MŁODYCH ARCHITEKTÓW

ZADANIE: WYZWANIE MŁODEGO ARCHITEKTA

Architektoniczny projekt koncepcyjny stanowiący dla autora (autorów) wyzwanie i będący autorskim spojrzeniem na architekturę.

więcej informacji

 

 

KONKURS DLA MŁODYCH INŻYNIERÓW

ZADANIE: WYZWANIE MŁODEGO INŻYNIERA

Projekt koncepcyjny stanowiący dla autora (autorów) wyzwanie i będący autorską propozycją rozwiązania zdefiniowanego wyzwania inżynierskiego.

więcej informacji

 

 

 

 

 

W imieniu Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej

serdecznie zapraszamy

na XX edycję Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu „Definiowanie Przestrzeni Architektonicznej” - 2021 „Mity Architektury”.

więcej informacji

 

 

 

 

 

 

Copyright © Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska

Ten serwis używa plików cookies. Niektóre z plików cookie są niezbędne do prawidłowego działania tego serwisu i już mogły zostać zapisane w folderze przeglądarki. Mogą Państwo je zablokować lub usunąć, jednak część witryny może przestać działać prawidłowo. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj Politykę plików cookies.

Akceptuję pliki cookies.