Prof. dr hab. inż. Henryk Grzegorz Sabiniak

Dyrektor Instytutu Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych

Pokój: 303

Telefon: 42 631 35 21

Dyrektor Instytutu Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych, wcześniej kierownik Katedry Techniki Ogrzewczej i Wentylacyjnej (od roku 1993).

Stopnie i tytuły:

• mgr inż. (1972) mechanika – konstrukcja maszyn;
  • dr (1980) mechanika – budowa i eksploatacja maszyn;
  • dr hab. (1992) Technische Universität – Chemnitz (Niemcy) – budowa maszyn,
  • prof. (2007) – inżynieria środowiska.

Przynależność do organizacji naukowych i zawodowych, pełnione funkcje:

• Członek Balkon Academy of Sciences, New Culture and Sustainable Development;
  • Członek Sekcji Tribologii i Eksploatacji Maszyn PAN (1988);
  • Członek Sekcji Nawigacji PAN (1998);
  • Członek Polskiego Komitetu Normalizacyjnego – Komisja Przekładni Zębatych (1997);
  • Członek Prezydium Oddziału PAN w Łodzi Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej (2003);
  • Członek Sekcji Ciepłownictwa i Klimatyzacji Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN w kadencji 2011 - 2015 i obecnie 2016 -2020.

Dyplomowany Rzeczoznawca SIMP (NOT) w specjalnościach; - gospodarka paliwowo-smarownicza, napędy (1980);

Członek Rady Naukowej Instytutu Skórzanego (2005).

Dorobek naukowy:

Wypromował 8 doktorów. Jest promotorem otwartego kolejnego przewodu doktorskiego i dalszych pięciu rozpoczętych. Opublikował ponad 200 artykułów (link) w czasopismach krajowych i zagranicznych oraz na konferencjach w kraju i zagranicą.

W tym książki, to samodzielny rozdział:

• „Wentylacja Przemysłowa”w książce II tomowej „Higiena Pracy”.Instytut Medycyny Pracy im. Jerzego Nofera. 2000;
  • „Ćwiczenia laboratoryjne z instalacji budowlanych”.Skrypt. Politechnika Łódzka. Łódź 2002;
  • „Teoria i praktyka eksploatacji przekładni ślimakowych”. Monografie Politechniki Łódzkiej. Łódź 2006;
  • „Metody modelowania i obliczania rozkładu obciążenia w zazębieniach ślimakowych”.Monografie PolitechnikiŁódzkiej. Łódź 2007;
  • „Obciążalność i trwałość przekładni ślimakowych”. Monografie Politechniki Łódzkiej. Łódź 2007;
  • „Klimatyzacja obiektów basenowych”. Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej. Łódź 2008. Poprawione i wznowione w 2010 r.;
  • „Świadectwa charakterystyki energetycznej. Poradnik praktyczny”. ArCADiasoft. Łódź. 2009.Poprawione i wznowione w 2010 r.;
  • „Chłodnictwo w klimatyzacji”. Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej. Łódź 2011. Poprawione i wznowione w 2015 r.;
  • „Podstawy teoretyczne i praktyka - wykonywanie świadectw charakterystyki energetycznej”. ArCADiasoft. Łódź. 2015;
  • „Wentylacja”. Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej. Łódź. 2016;
  • „Projektowanie klimatyzacji w obiektach basenowych”.Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej. Łódź 2016;
  • „Przekładnie ślimakowe”.PWN, WN-T. W-wa. 2016.

Trzy patenty.

Ponad 400 opracowań technicznych (projekty maszyn, dokumentacje techniczne i eksploatacyjne, ekspertyzy) z dziedziny budowy maszyn, napędów, wentylacji, klimatyzacji i ogrzewnictwa.

Współpracuje z:

• Technische Universität w Chemnitz i Ruhr Universität w Bochum,
  • Akademią Marynarki Wojennej,
  • Akademią Morską w Gdyni,
  • Politechniką Świętokrzyską.

Jego dorobek naukowy i dydaktyczny został uhonorowany między innymi:

• Srebrnym Krzyżem Zasługi,
  • Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Obszar badań:

Konstrukcja, technologia i eksploatacja przekładni zębatych ze szczególnym ukierunkowaniem na zazębienia hipoidalne. Badanie właściwości tworzyw sztucznych stosowanych w instalacjach i ich współpraca z innymi materiałami. Optymalizacja energetyczna i głośności pracy wentylatorów. Wymiana i straty ciepła. Odnawialne źródła energii.

Hobby:

Żeglarstwo i narciarstwo. Posiada patent jachtowego kapitana żeglugi wielkiej. Jest także instruktorem w obu dziedzinach. Uprawia czynnie obie dyscypliny sportowe. Gra w zespole koszykówki oldbojów Politechniki Łódzkiej.