Dr hab. inż. Andrzej Raczyński, Prof. PŁ

Dr hab. inż. Andrzej Raczyński

Stanowisko: Profesor PŁ

Pokój: 237

Urodził się 20.01.1948 w Łodzi. Dyplom magistra inżyniera uzyskał w r. 1972 na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej. Stopień naukowy doktora nt. w dyscyplinie „budowa i eksploatacja maszyn” uzyskał w 1980 roku, a stopień doktora habilitowanego (w tej samej dyscyplinie) w roku 1994. W latach 1972-1997 pracował w Instytucie Konstrukcji Maszyn PŁ. W roku 1998 przeniósł się z Wydziału Mechanicznego na Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, do Katedry Techniki Ogrzewczej i Wentylacyjnej. Od roku 1999 jest zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego PŁ.

Od początku zatrudnienia na Politechnice Łódzkiej jego zainteresowania badawcze skupiały się wokół zagadnień związanych z konstrukcją i eksploatacją łożysk tocznych. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych wykonał szereg prac badawczych służących modernizacji łożysk walcowych, baryłkowych i stożkowych. W obecnym miejscu pracy wykorzystał swą wiedzę w dziedzinie łożyskowania m.in. do współpracy konstrukcyjnej z Fabryką Urządzeń Wentylacyjno-Klimatyzacyjnych „Konwektor”, ale nie zaprzestał też badań podstawowych w tej dziedzinie, głównie w zakresie łożyskowania wałów na trzech podporach.

W latach 2002-2008 był prodziekanem ds. studiów zaocznych i wieczorowych na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska. Obecnie jest przewodniczącym komisji egzaminu dyplomowego dla studiów stacjonarnych na kierunku „inżynieria środowiska”, na tym samym wydziale.

Przynależność i funkcje w organizacjach naukowych i zawodowych:

• Przewodniczący Komitetu Technicznego ds. Łożysk Tocznych w Polskim Komitecie Normalizacyjnym (od 1996).

• Członek Rady Naukowej przy Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Ekologii Miast w Łodzi (od 2003).

• Członek stałego komitetu naukowego cyklicznych sympozjonów podstaw konstrukcji maszyn (od 2004), organizowanych przez państwowe uczelnie techniczne.

Obszar działalności twórczej:
Jest specjalistą w dziedzinie budowy i eksploatacji maszyn, w szczególności w zakresie łożyskowań maszynowych oraz konstrukcji i eksploatacji urządzeń wentylacyjnych.

Dorobek naukowy:
Jest autorem ok. 70 publikacji, w tym 30 po zatrudnieniu na Wydziale Budownictwa Architektury i Inżynierii Środowiska. Jedną z tych publikacji jest podręcznik akademicki „Podstawy konstrukcji mechanicznych - zbiór zadań”(dwa wydania). Poza tym ok. 20 opracowań badawczych zamówionych (niepublikowanych) i ok. 30 prac konstrukcyjnych wdrożonych w przemyśle a także 10 dydaktycznych programów komputerowych wspomagających projektowanie zespołów maszynowych (Computer-aided design).