Dr Małgorzata Jędrzejczak

Stanowisko: Adiunkt

Pokój: 14a

Wykształcenie:

Ukończona szkoła wyższa: Uniwersytet Łódzki, Wydział Biologii i Nauk o Ziemi, 1995r., mgr, praca magisterska nt: "Wpływ t-BHP na żywotność trisomicznych fibroblastów ludzkich".

Uzyskany stopień naukowy doktora: Uniwersytet Łódzki, Wydział Biologii i Nauk o Ziemi, 2000r., rozprawa doktorska nt: "Interakcja leków przeciwnowotworowych z immortalizowanymi komórkami".

Wybrane publikacje:

Jędrzejczak, M., Koceva-Chyła, A., Gwoździński, K., Jóźwiak, Z. Changes in plasma membrane fluidity of immortal rodent cells induced by anticancer drugs doxorubicin, aclarubicin and mitoxantrone. Cell Biology International, 1999 (23) p. 497.

The aim of this study was to examine the effect of three structurally different anticancer drugs-the pro-oxidative anthracyclines doxorubicin (DOX) and aclarubicin (ACL), and antioxidative anthraquinone mitoxantrone (MTX) on the fluidity of plasma membrane of immortalized rodent fibroblasts using fluorescence spectroscopy and electron spin resonance (ESR) techniques. Two kinds of fluorescent probes (TMA-DPH and 12-AS) and spin labels (5-DS and methyl-12-DS) were used to monitor fluidity in the hydrophobic core and in the polar headgroup region of the lipid bilayer. Immortalized hamster B14 and NIH 3T3 mouse fibroblasts were exposed to DOX, ACL and MTX. We demonstrate that these drugs influence predominantly the hydrophobic core of the lipid bilayer, inducing significant decrease in its fluidity at low concentrations (2-5 μM). A decreased membrane fluidity at the surface of the lipid bilayer was observed only at a higher concentration (20 μM) of the drugs, which indicates that DOX, ACL and MTX intercalate mainly into the hydrophobic core of the membrane, thereby perturbing its structure.

Koceva-Chyła, A., Jędrzejczak, M., Skierski, J., Kania, K., Jóźwiak, Z. Mechanisms of induction of apoptosis by anthraquinone anticancer drugs aclarubicin and mitoxantrone in comparison with doxorubicin: Relation to drug cytotoxicity and caspase-3 activation. Apoptosis, 2005 (10), p.1497

We examined molecular events and morphological features associated with apoptosis induced by anthraquinone anticancer drugs aclarubicin, mitoxantrone and doxorubicin in two spontaneously immortalized cell lines (NIH 3T3 and B14) in relation to cytotoxicity of these drugs. The investigated cells showed similar sensitivity to aclarubicin but different sensitivity to doxorubicin and mitoxantrone: mitoxantrone was the most cytotoxic drug in both cell lines. All three drugs triggered both apoptosis and necrosis but none of these processes was positively correlated with their cytotoxicity. Apoptosis was the prevalent form of cell kill by aclarubicin, while doxorubicin and mitoxantrone induced mainly the necrotic mode of cell death. The extent and the timing of apoptosis were strongly dependent on the cell line, the type of the drug and its dose, and were mediated by caspase-3 activation. A significant increase in caspase-3 activity and the percentage of apoptotic cells, oligonucleosomal DNA fragmentation, chromatin condensation and formation of apoptotic bodies was observed predominantly in B14 cells. NIH 3T3 cells showed lesser changes and a lack of DNA fragmentation. Aclarubicin was the fastest acting drug, inducing DNA fragmentation 12 h earlier than doxorubicin, and 24 h earlier than mitoxantrone. Caspase-3 inhibitor Ac-DEVD-CHO did not show any significant effect on drug cytotoxicity and DNA nucleosomal fragmentation.

Wojciechowski K., Jędrzejczak M. Przemysł barwnikarski i perspektywy jego rozwoju. Barwniki, środki pomocnicze. 2009 (53) nr 2-3, s.74.

W artykule przedstawiono aktualny stan produkcji i perspektywy rozwoju przemysłu barwników, w wybranych krajach na świecie w okresie od 2000 do 2011r. Analiza została ograniczona do krajów azjatyckich: Chin, Indii i Tajwanu, posiadających obecnie znaczny udział na rynku produkcji barwników i ich półproduktów oraz tradycyjnych producentów i odbiorców jak Stany Zjednoczone i Niemcy. Na ich tle przytoczono stan aktualny i perspektywy rozwoju przemysłu barwników w dawnych krajach obozu socjalistycznego: w Rosji, Czechach i Polsce. Stwierdzono, że w ostatnich latach nastąpiły znaczne zmiany w zakresie produkcj i dystrybucji barwników w skali globalnej. Szczególnie obecna sytuacja gospodarcza może dodatkowo skomplikować prognozy rozwoju. Należy się spodziewać, ze dopiero dane za rok 2010 i lata późniejsze dadzą odpowiedź na pytanie o rzeczywisty stan rynku obrotu barwnikami w skali globalnej.

Kamińska A., Jędrzejczak M., Wojciechowski K. Adsorpcja barwników azowych na biomasie. Barwniki, środki pomocnicze, 2011 (55) nr 1-2, s. 1.

Adsorpcja może stanowić jedną z metod usuwania barwników ze ścieków zapewniając wysokiej jakości odpływy pozbawione zanieczyszczeń barwnych. Coraz większą popularnością cieszą się tanie, naturalne i łatwo dostępne sorbenty, jak biomasa mikroorganizmów, stanowiące dobrą alternatywę dla bardziej kosztownych materiałów (węgla aktywnego).