Jednostka prowadząca studia: Instytut Architektury i Urbanistyki (I-61)
Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska (B6) Politechnika Łódzka (PŁ)
Planowany termin rozpoczęcia i zakończenia studiów: od października 2024 do lipca 2025
Liczba semestrów: 2 (dwa)
Liczba punktów ECTS: 30 (trzydzieści)
Wymiar godzinowy:
Ogólna liczba godzin dydaktycznych 250, w tym:
- Liczba godzin zajęć teoretycznych (wykłady, seminaria) 40
- Liczba godzin zajęć praktycznych (ćwiczenia, laboratoria, projekty) 210
Liczba osób w jednej grupie: 18
Liczba grup: 1
Zasięg rekrutacji: cała Polska
Cel realizacji studiów:
Studia podyplomowe z zakresu „Projektowania Architektury Wnętrz” na uczelni technicznej poprzez połączenie zagadnień artystycznych, architektonicznych i budowlanych są doskonałym przykładem humanizacji studiów inżynierskich. Stanowi to jednocześnie odpowiedź na potrzeby rynku oraz obowiązujących trendów, w których rozwinięta kreatywność i tworzenie niesztampowych przestrzeni staje się atrakcyjnym polem działalności zawodowej. Absolwenci zostaną przygotowani do pracy w specjalności projektanta wnętrz.
Warunki uzyskania świadectwa ukończenia studiów:
Osiągnięcie przez słuchacza wszystkich założonych efektów kształcenia oraz wywiązanie się ze zobowiązań finansowych wobec organizatora studiów.
Dodatkowe uprawnienia uzyskane przez słuchacza w trakcie studiów podyplomowych:
Świadectwo potwierdzające uzyskanie poziomu 6 Polskiej Ramy Kwalifikacji (zgodnie z ustawą z dn. 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji – (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 226))
Przebieg studiów
Instytut Architektury i Urbanistyki na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej posiada wieloletnie doświadczenie w kształceniu architektonicznym wnętrzarskim. Zatrudnia doskonale przygotowaną kadrę nauczycieli akademickich, którzy będąc praktykami w zawodzie przekazują studentom najlepszej jakości wiedzę oraz umiejętności.
Program studiów podyplomowych obejmuje oprócz przedmiotów z zakresu projektowania architektonicznego i projektowania wnętrz również „warsztaty wykonawcze”, podczas których studenci w praktyce, poprzez fizyczne prezentacje w sali wykładowej, poznają wybrane technologie budowlane oraz rzemieślnicze. Są to zajęcia unikatowe, odpowiadające na wiele pytań z zakresu wykonawstwa, które pojawiają się w procesie projektowym i pozwalające uniknąć błędów w dokumentacji budowlanej.
Studenci zostaną zaznajomieni z zagadnieniami instalacyjnymi, podstawami kosztorysowania oraz umiejętnościami menadżerskimi związanymi z prowadzeniem własnej pracowni projektowej.
Zjazdy
Terminy zjazdów zostaną ustalone po podaniu przez Uczelnię terminarza roku akademickiego 2024/2025.
Organizator studiów zastrzega sobie prawo do zmiany terminów z przyczyn losowych lub technicznych.
Siatka godzin
|
|
|
|
|
|
|
|
Studium kończy się uzyskaniem zaliczeń z wszystkich przedmiotów oraz wykonaniem pozytywnie ocenionej pracy końcowej.
Opis przedmiotów
I semestr
1. Podstawy projektowania architektonicznego i adaptacja obiektów architektonicznych
Zajęcia prowadzone w formie ćwiczeń projektowych oraz wykładów.
Celem zajęć jest przekazanie uczestnikom kursu wiedzy dot. projektowania architektonicznego i adaptacji obiektu architektonicznego poprzez zmianę jego formy zewnętrznej i układu funkcjonalno – użytkowego.
2. Podstawy projektowania architektury wnętrz
WYKŁAD Wprowadzenie w problematykę odczytywania i analizowania kontekstu kulturowego. Ogólne, wprowadzające informacje o stylach w kontekście historii, współczesności i wzajemnych relacji obu obszarów. Wprowadzenie do problematyki barwy, formy, światła we wnętrzu.
PROJEKT Realizacja projektu o drugim stopniu komplikacji (prosty zespół wnętrz - fragment mieszkania lub małe jednoprzestrzenne wnętrze użyteczności publicznej - np. kiosk, punkt informacji lub rekreacji). Rozwijanie umiejętności konstruowania prostego programu użytkowego, poprzedzonego analizą kontekstu. Ćwiczenie użycia takich elementów jak: forma funkcjonalna, tektonika ściany, sufitu, podłogi. Ćwiczenie budowania idei projektu, użycie makiety i rysunków.
3. Warsztaty fotograficzne (architektura i wnętrza)
Student realizuje, fotografując rzeczywistość w jej naturalnym oświetleniu, kilka zadań - tematów ćwiczeń. Tematy te są fotograficzną ilustracją takich problemów jak:
- kompozycja kadru,
- zmienność oświetlenia,
- wpływ ogniskowej na wygląd fotografowanej rzeczywistości,
- zależność obrazu rzeczywistości od czasu naświetlania,
- relacja pomiędzy planami w kadrze,
- relacja pomiędzy obrazem a pojęciem werbalnym,
- szczególne, wspierane techniką cyfrową, sposoby rejestrowania przestrzeni,
- ilustracja fotograficzna pojęcia abstrakcyjnego.
Student poznaje i potrafi zastosować w praktyce reguły rządzące fotografią architektury
4. Dokumentacja projektowa CAD
Zajęcia prowadzone w formie warsztatów komputerowych w oparciu o pracownię komputerową Instytutu Architektury i Urbanistyki
Program obejmuje naukę tworzenia dokumentacji technicznej w stopniu adekwatnym do zakresu projektu wnętrzarskiego na którą składają się między innymi, rysunki rzutów budowlanych i aranżacyjnych, przekroje, widoki ścian, rzuty posadzek i sufitów oraz rysunki rozwiązań oświetleniowych i innych instalacji. Rozwija ponadto umiejętności komputerowe potrzebne do tworzenia tego typu rysunków oraz uczy poruszania się pomiędzy różnymi programami CAD.
Laboratorium:
- Ćwiczenia polegające na tworzeniu dokumentacji technicznej wcześniej wykonanych projektów lub projektów opracowywanych równolegle w ramach innych przedmiotów
- Ćwiczenia polegające na tworzeniu dokumentacji technicznej zadanych prac projektowych
- Ćwiczenia doskonalące techniki tworzenia komputerowego rysunku 2D
- Wykłady
- Prezentacja i omawianie poszczególnych technik komputerowych
- Prezentacja i omawianie profesjonalnych projektów wykonanych przy użyciu komputera, oraz ich przewag i niedostatków w stosunku do prac wykonanych za pomocą technik tradycyjnych.
5. Rysunek techniczny
Zajęcia prowadzone w formie seminariów i ćwiczeń.
Celem zajęć jest przekazanie wiedzy na temat rysunku technicznego - architektonicznego. Studenci uczą się podstaw tworzenia rzutów, przekrojów, detali, umożliwiających przedstawienie swoich pomysłów, jak również odczytywania projektów architektonicznych.
SEMINARIUM
- zasady ogólne tworzenia rysunków technicznych;
- oznaczenia na rysunkach technicznych;
- wymiarowanie na rysunkach technicznych;
- przykładowe rysunki techniczne – analiza i umiejętność odczytywania;
ĆWICZENIA
- rysunek prostego pomieszczenia (kuchnia/łazienka)
- rysunek przekroju
- rysunek detalu
6. Prezentacja projektów wnętrz w 3D
Zajęcia prowadzone w formie laboratorium komputerowego.
Celem zajęć jest zaznajomienie słuchaczy z problematyką oraz podstawowymi zasadami prezentacji projektów wnętrz przy użyciu komputerowych narzędzi do modelowania trójwymiarowego i wizualizacji.
LABORATORIUM KOMPUTEROWE 1. Podstawy wybranego programu CAD wspomagającego projektowanie 3D 2. Wprowadzenie do modelowania 3D, palety narzędzi 3. Podstawy teksturowania i oświetlenia modelu, zasady wizualizacji 4. Zestawy ćwiczeń i zadań 5. Stworzenie komputerowego modelu przestrzennego prostej formy architektonicznej/wnętrza oraz przedstawienie projektu w formie graficznej |
7. Detal i wzornictwo w architekturze wnętrz
Ćwiczenia projektowe z elementami wykładu; celem jest utrwalenie przekonania studenta o tym, jak dalece istotna jest dla ostatecznego efektu, odbioru i użytkowania wnętrz jakość projektowania szczegółów.
Zadaniem studentów jest realizacja zadań projektowych obejmujących detal w sposób uwzględniający wysokie i zindywidualizowane wymagania estetyczne zgodne z wymogami stylów, tradycji i/albo obowiązującymi współcześnie tendencjami we wzornictwie (designie).
II semestr
- Projektowanie wnętrz w strukturach historycznych
Student realizuje projekt wnętrza mieszkalnego lub użytkowego wielkości ok 100 m2 w zastanym obiekcie historycznym, wybranym z tkanki miasta Łodzi. W pierwszej fazie przeprowadza analizę stanu istniejącego zarówno w aspekcie techniczno - budowlanym, jak i konserwatorsko - kulturowym. Następnie wpisuje współczesną strukturę techniczną i estetyczną w obiekt zgodnie z przyjętą funkcją. W miarę rozwoju pracy nad ćwiczeniem musi wykazać się umiejętnością rozstrzygania wzajemnych relacji pomiędzy składnikami historycznymi a współczesnymi bez upośledzania żadnego z nich.
2. Projektowanie wnętrz w uwarunkowaniach rynku deweloperskiego
Podczas kursu słuchacze mają sobie uzmysłowić, że oferowane na rynku mieszkania mogą, a nawet powinny podlegać ewolucji projektowej przed przekazaniem ich do użytkowania. Projektant ma w takim momencie okazję, by zmienić bieg rzeczy i doprowadzić do zaspokojenia jednej z najistotniejszych ludzkich potrzeb - posiadania zindywidualizowanego miejsca do życia, zgodnego z własnymi marzeniami
Zajęcia - w formie ćwiczeń z elementami wykładu i dyskusji (konwersatorium). Ćwiczenia obejmą sporządzanie spersonalizowanych projektów rozwijających funkcjonalność i estetykę powtarzalnych (stypizowanych) mieszkań oddawanych do użytkowania na rynku. Wstępem do projektu byłyby dyskusje analizujące sytuację zastaną i diagnozujące problem, a w efekcie - sugerujące możliwe i pożądane rozwiązania w oparciu o własne doświadczenia, badania oraz wprowadzające prezentacje prowadzącego.
3. Warsztaty wykonawcze budowlano-wykończeniowe
Zajęcia prowadzone w formie warsztatów budowlano-wykończeniowych w oparciu o współpracujące z Instytutem Architektury i Urbanistyki firmy wykonawcze oraz produkcyjne.
Celem zajęć jest przekazanie praktycznej wiedzy projektowo-wykonawczej rozwijającej umiejętność znajdowania rozwiązań na problemy technologiczne występujące na budowach. Ponadto studenci wykształcają w sobie umiejętności związane z prowadzeniem nadzoru autorskiego nad wykonywanymi pracami oraz uczą się komunikować z fachowcami, obserwować prawidłowe rozwiązania techniczne, by móc w przyszłości zwracać uwagę na ewentualne usterki wykonawcze.
LABORATORIUM:
- Prezentacja sposobu wykonania podstawowych prac budowlano-wykończeniowych np.:
- Wykonanie ścian działowych z zastosowaniem systemów suchej zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych,
- Wykonanie sufitów podwieszanych z zastosowaniem systemów suchej zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych,
- Montaż glazury i terakoty,
- Montaż paneli podłogowych,
- Renowacja podłogi drewnianej ze szczotkowaniem jodełki,
- Wykonanie zabudowy wkładu kominkowego,
- Prezentacja technologii i wybranych produktów stosowanych w wykończeniu wnętrz np.:
- Okładziny ścienne,
- Materiały wykończeniowe podłóg,
- Sztukaterie,
- Tkaniny we wnętrzu
- Instalacje we wnętrzach
Zajęcia prowadzone w formie seminariów i ćwiczeń.
Celem zajęć jest przekazanie wiedzy na temat instalacji występujących w budynku i ich ogólnych zasad kształtowania.
SEMINARIUM
-instalacje wodne i kanalizacyjne – zasady działania i projektowania
-instalacje c.o – zasady działania i projektowania;
-instalacje wentylacyjne – zasady działania i projektowania;
-instalacje elektryczne– zasady działania i projektowania;
ĆWICZENIA
-schemat wybranych instalacji;
- Prowadzenie pracowni projektowej
Zajęcia prowadzone w formie seminarium, którego celem jest przybliżenie studentom zagadnień związanych z prowadzeniem własnej pracowni projektowej, wyborem grupy docelowej klientów, zarządzaniem sobą w czasie oraz kwestiami dotyczącymi budowy zespołu.
SEMINARIUM
- Rodzaje działalności gospodarczej, formy opodatkowania.
- Jak ustalić swoją grupę docelową klientów?
- Prowadzenie własnej pracowni projektowej – wyzwania.
- Zarządzanie sobą w czasie.
- Tworzenie zespołu projektowego. Delegowanie zadań.
- Kosztorysowanie
Celem zajęć jest przekazanie wiedzy na temat szacowania kosztów przygotowanych projektów. Student uczy się oceniać wybrane rozwiązania i przygotowywać ich wycenę.
ĆWICZENIA
-przygotowanie kosztorysu;
- Zagadnienia prawne w projektowaniu wnętrz
Celem zajęć jest przekazanie wiedzy na temat zagadnień prawnych związanych z projektowaniem wnętrz. Student nabywa wiedzę na temat obowiązujących przepisów oraz umiejętność oceny metody postępowania w zależności od sytuacji prawnej.
Seminarium
-obowiązujące przepisy prawne;
-postępowanie administracyjne w projektowaniu;
-zakres praw i obowiązków uczestników procesu projektowego;
- Projekt dyplomowy
Praca dyplomowa powinna mieć charakter projektowy i powinna zawierać rozwiązania prostych zadań w zakresie aranżacji wnętrz, prezentacji wnętrza w formie modelu 3D oraz wizualizacji przestrzeni z wykorzystaniem przeprowadzonych analiz oraz wiedzy ogólnej i specjalistycznej. Jej celem ma być wykazanie przez studenta umiejętności rozwiązywania zadań problemowych w projektowaniu architektury wnętrz.
Wykonywanie pracy dyplomowej odbywa się w ramach indywidualnej współpracy studenta z promotorem.
Kadra dydaktyczna:
dr inż. arch. Katarzyna Janicka-Świerguła – kierownik studiów, architekt, specjalista z zakresu architektury wnętrz,
prof. dr hab. inż. arch. Marek Janiak - architekt, specjalista z zakresu architektury wnętrz, historii architektury współczesnej oraz fotografii, wieloletni nauczyciel akademicki, Architekt Miasta Łodzi, artysta multimedialny
dr inż. arch. Maria Agajew - architekt, specjalista z zakresu oprogramowania CAD,
mgr inż. arch. Wojciech Buczyński - architekt, specjalista z zakresu architektury,
dr inż. arch. Agata Glinkowska-Musiałek - architekt, specjalista z zakresu oprogramowania CAD, programów do modelowania 3D oraz opracowywania wizualizacji
dr inż. arch. Tomasz Grzelakowski - architekt, specjalista z zakresu architektury, prawa budowlanego, prawa autorskiego, budownictwa ogólnego
dr inż. arch. Wojciech Saloni – Marczewski - architekt, specjalista z zakresu architektury wnętrz, scenografii i wystawiennictwa
dr inż. arch. Karol Wysznacki - architekt, specjalista z zakresu fotografii
Zasady rekrutacji
Warunkiem przystąpienia do rekrutacji jest złożenie następujących dokumentów:
- Podanie o przyjęcie na studia podyplomowe,
- Kwestionariusz osobowy kandydata na studia podyplomowe,
- Kserokopia dyplomu ukończenia studiów wyższych co najmniej I stopnia,
- Zaświadczenie wniesienia opłaty wpisowej,
- Oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
Dokumenty można składać w Dziekanacie Wydziału (w godzinach obsługi interesantów). Istnieje także możliwość przesłania skanów ww. dokumentów na adres e-mail katarzyna.janicka@p.lodz.pl, a następnie dostarczenie ich oryginałów (najpóźniej w dniu rozpoczęcia zajęć).
Szacowany koszt studiów to 5800 zł za dwa semestry (płatne w jednej lub dwóch ratach).
Opłata wpisowa wynosi 600 zł. Wpisowe zostanie zaliczone na poczet czesnego za drugi semestr studiów. W tytule wpłaty należy wpisać "Studia Podyplomowe - Architektura Wnętrz"
Dane do wpłat:
45 1240 3028 1111 0010 3742 0926
Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
al. Politechniki 6
90-924 Łódź
O przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń po sprawdzeniu kwalifikacji formalnych, tj.:
· ukończenie studiów min. I stopnia,
· dostarczenie ww. dokumentów,
· dokonanie wpłaty pierwszej raty.
Dokumenty do pobrania:
- Podanie o przyjęcie na studia podyplomowe
- Kwestionariusz osobowy
- Oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych
- Informacja RODO
- Regulamin Studiów Podyplomowych w Politechnice Łódzkiej
- Zasady prowadzenia studiów podyplomowych w Politechnice Łódzkiej
- Zasady pobierania opłat za usługi edukacyjne świadczone w PŁ
Dane kontaktowe:
dr inż. arch. Katarzyna Janicka-Świerguła (kierownik studiów)
Zakład Projektowania Wnętrz
mail: katarzyna.janicka@p.lodz.pl
tel. +48 42 631 35 45