Zapraszamy do odwiedzenia naszego wydziału w ramach akcji Drzwi Zawsze Otwarte. Zachęcamy do udziału w następujących wykładach, warsztatach i laboratoriach przygotowanych przez naszych pracowników i studentów:
1. NIE TAKI BETON SZARY, JAK GO MALUJĄ
To wizyta w Laboratorium Badawczym Materiałów i Konstrukcji Budowlanych przy Katedrze Budownictwa Betonowego (KBB). Na spotkaniu podjęta będzie tematyka rozwoju konstrukcji z betonu na przestrzeni ostatniej dekady. Zaprezentowane zostaną koncepcje zmian materiałowych betonów normalnych, lekkich i wysokowartościowych. Będzie to przegląd nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych z zastosowaniem tradycyjnego stalowego zbrojenia, jak i zbrojenia niemetalicznego z włókien polimerowych. W trakcie wizyty w laboratorium KBB uczniowie będą mieli możliwość obejrzenia eksponatów – elementów konstrukcyjnych wykorzystywanych w prowadzonych programach badawczych. Zaprezentowane zostanie działanie wybranych urządzeń pomiarowych i aparatury laboratoryjnej. W miarę możliwości (w zależności od realizowanego w danym czasie programu badawczego) odwiedzający będą mieli możliwość uczestniczenia w badaniach pełnowymiarowych elementów konstrukcyjnych lub próbach wytrzymałościowych materiałów (betonu, stali, kompozytów FRP).
Warsztaty dla uczniów kl. VII-VIII szkoły podstawowej oraz wszystkich klas szkół średnich. Czas trwania: 45-60 min.
2. OPOWIEŚCI ZABYTKÓW - DZIEDZICTWO WOKÓŁ NAS
Wykład omawiający, co jest dziedzictwem (krajobraz, osiedla, układy przestrzenne, spuścizna duchowa), jakie wartości ono przekazuje (unikatowość, poczucie tożsamości, piękno), o czym mówi (o naszej małej ojczyźnie, o naszych przodkach, o nas samych), co może nam dać dzisiaj?
Wykład dla klas VII iVIII szkoły podstawowej oraz uczniów wszystkich klas szkół średnich. Czas trwania: 45-60 min.
3. ŻYCIE W BLOKU – ATRAKCJA CZY STYGMAT?
Jak wynika z badań, nawet około 70% Polaków marzy o własnym domu z ogródkiem. Rzeczywistość odbiega jednak od marzeń. Blisko połowa obywateli naszego kraju mieszka w blokach. Jak się w nich mieszka? Czy są atrakcyjne? Jak postrzegani są sąsiedzi? – to podstawowe pytania, na które odpowiemy na wykładzie.
Wykład dla uczniów kl. VII-VIII szkoły podstawowej oraz wszystkich klas szkół średnich. Czas trwania: 45-60 min.
4. JAK STWORZYĆ PRZESTRZEŃ BEZPIECZNĄ W MIEŚCIE?
Celem wykładu jest wprowadzenie do metodyki Crime Prevention Through Environmental Desig (CPTED – zapobieganie przestępczości przez projektowanie przestrzeni). CPTED to zbiór prostych metod, dzięki którym czujemy się bezpieczniej i lepiej chronimy się przed przestępczością, taką jak napady czy włamania. Główna koncepcja sprowadza się do hasła ”miasto dla ludzi!”.
Wykład dla uczniów wszystkich klas szkół średnich. Czas trwania: 45-60 min.
5. OD RICHARDA SERRA DO BANKSY’EGO. O SZTUCE W PRZESTRZENI WSPÓŁCZESNEGO MIASTA
Wykład to opowieść o współczesnych miastach, w których artyści tacy jak np. Banksy, Christo, Serra, Arman zmieniają przestrzeń. Zajęcia zawierają nie tylko przegląd miejsc i prac, ale także refleksje nad sztuką „poza muzeum”.
Wykład dla uczniów wszystkich klas szkół średnich. Czas trwania: 45-60 min.
6. MIASTA ZRÓWNOWAŻONE = MIASTA ZDROWE
Wykład porusza tematykę planowania miast i osiedli zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju. Omówiony zostanie wpływ działalności człowieka na zmiany środowiska w mieście (wyspa ciepła, zanieczyszczenie powietrza, przewietrzanie), a następnie cechy charakterystyczne oraz przykłady miast i osiedli zrównoważonych.
Wykład dla uczniów wszystkich klas szkół średnich. Czas trwania: 45-60 min.
7. RECEPTA NA DOBRĄ PRZESTRZEŃ
Celem warsztatów jest zwrócenie uwagi na problem estetyki w przestrzeniach publicznych miast oraz zwiększenie świadomości przestrzennej młodzieży. Są to wykłady, w których studenci przedstawiają główne problemy przestrzenne w otoczeniu. Częścią spotkania może być również dyskusja lub zajęcia stworzone dla uczestników, w których wskażą oni błędy w danej przestrzeni i zaproponują zmiany zgodne z normami.
Warsztaty dla uczniów wszystkich klas szkół średnich. Czas trwania: 45-60 min.
8. SMOG – WSPÓŁCZESNY PROBLEM MIAST
To wykład, podczas którego uczniowie dowiedzą się i/lub rozszerzą swoją wiedzę dotyczącą zagadnień związanych z występowaniem zjawiska smogu w miastach. Jest to bardzo istotne, ponieważ obecnie głównymi zanieczyszczeniami emitowanymi do atmosfery są ditlenek siarki, tlenki azotu, tlenek węgla oraz zanieczyszczenia pyłowe, czyli PM2.5 i PM10. Przy czym to właśnie występowanie pyłów w atmosferze często bywa zjawiskiem najbardziej niekorzystnym dla stanu zdrowia człowieka. Z tego powodu realizowane są liczne pomiary, analizy i badania naukowe, dotyczące jego zmian zarówno w otoczeniu źródeł emisji zanieczyszczeń, jak i na obszarach zamieszkania ludzi, które później wykorzystywane są jako pomiary tzw. „tła”.
Wykład dla starszych klas szkół średnich. Czas trwania: 45-60 min.
9. JAK ZOSTAĆ FOTOGRAFEM, A NIE FOTO-GRAFOMANEM?
Dlaczego wcześni fotografowie przypinali modeli do stelaży przypominających średniowieczne narzędzia tortur? Czemu pod koniec XIX wieku ludzie wykonywali zdjęcia portretowe z zakrytymi twarzami? Czy niektóre z najsłynniejszych zdjęć w historii nie są przypadkiem wielkim oszustwem? Na te i inne pytania można będzie uzyskać odpowiedzi podczas warsztatów fotograficznych - w teorii i praktyce!
Warsztaty dla uczniów wszystkich klas szkół średnich. Czas trwania: 45-60 min.
Szczegóły dotyczące tematów oraz termin i miejsce spotkania należy ustalić z dr. inż. Michałem Gołdynem (tel. 42 631 35 80, e-mail: michal.goldyn@p.lodz.pl) lub z Działem Promocji PŁ (tel. 42 631 20 10) z wyprzedzeniem około 2 tygodni.
https://rekrutacja.p.lodz.pl/pl/drzwi-zawsze-otwarte