Laboratorium Ogrzewnictwa

Laboratorium wyposażone jest w modelowe elementy instalacji grzewczych, takie jak:

  • zautomatyzowany węzeł cieplny,
  • stanowiska do badania grzejników i równoważenia hydraulicznego instalacji,
  • stanowiska do badania kompensacji wydłużeń termicznych instalacji,
  • automatycznych zaworów regulacyjnych różnych typów (preso i termostatów),
  • wymienników, naczyń wzbiorczych itp.

Na wyposażeniu laboratorium znajduje się aparatura pomiarowa umożliwiająca badania cieplne przegród budowlanych i izolacji termicznych rurociągów, jak np.; kamera termowizyjna, przepływomierze strumieniowe ciepła.

Przygotowane ćwiczenia, z wykorzystaniem najnowszych zdobyczy techniki, umożliwiają poznanie zagadnień związanych z pracą instalacji centralnego ogrzewania, sposobami równoważenia hydraulicznego wykorzystując zawory równoważące, podpionowe i termostatyczne. Studenci zapoznają się z dedykowanymi urządzeniami pomiarowymi do weryfikacji spadków ciśnień i przepływów. Zamontowane rotametry umożliwiają bezpośrednią ocenę wprowadzanych zmian w ustawieniach nastaw poszczególnych zaworów. Praktyczne pomiary przepływu i spadków ciśnień będą również przeprowadzane z użyciem smartofona oraz profesjonalnego urządzenia pomiarowego PFM 5000. Niezbędnych urządzeń do budowy stanowiska do regulacji i równoważenia instalacji ogrzewczych dostarczyły firmy Danfoss, KAN-therm, IMI Hydronic Engineering oraz Grundfos, które od lat współpracują z Instytutem I-62.

Do zasilania stanowiska, przy współpracy z łódzką firmą Termokon, przygotowano dwufunkcyjny pośredni węzeł cieplny wyposażony w najnowsze urządzenia automatycznej regulacji. Sterownik ECL 310 oraz pompa obiegowa z regulowaną  prędkością obrotową wirnika współpracują z modelową instalacją.

Węzeł cieplny, połączony z modelową instalacją ogrzewczą, umożliwia studentom kierunku Inżynieria Środowiska praktyczne poznanie zasady działania źródła ciepła, zasilanego z sieci ciepłowniczej. Przygotowane ćwiczenia laboratoryjne wprowadzają właściwą dawkę praktycznej wiedzy, którą będzie można wykorzystać w przyszłej pracy zawodowej. Dodatkowo studenci teorię sprawdzają w kontakcie z urządzeniami spotykanymi w nowoczesnych węzłach cieplnych. Przygotowują się do obsługi automatyki wdrażając ograniczenie zużycia energii cieplnej w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej oraz centralnego ogrzewania.  Laboratorium ogrzewnictwa Wydziału Budownictwa Architektury i Inżynierii Środowiska przewidziane jest również dla pozostałych kierunków studiów w ramach przedmiotu instalacje w budynkach.

Strona dziala - zabbix